
Drivetrain
| Transmission | Manual |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 6-speed |
Suspension
| Front Suspension | Dual A-Arm with Stabilizer Bar and 20.5 in (52.07 cm) Usable Travel |
| Rear Suspension | Trailing Arm with Stabilizer Bar and 20 in (50.8 cm) Usable Travel |
| Front Travel | 16 in (406 mm) |
| Rear Travel | 18 in (457 mm) |
| Front Shocks | 2" Walker Evans Needle Shocks with 16-Position Adjustable Clickers |
| Rear Shocks | 2.5" Walker Evans Needle Shocks with 16-Position Adjustable Clickers |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. 4-piston |
| Rear Braking System | Single disc. 2-piston |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Wheels | Black, Slotted 5-Spoke Cast Aluminum |
| Front Tire | 130/70-BW18 |
| Rear Tire | 180/65-BW16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 28.7" w x 44.2" h |
| Seat Height | 26.1 in (663 mm) |
| Rake / Trail | 26° / 7" |
| Wheelbase | 63.5 in (1,613 mm) |
| Ground Clearance | 4.7 in (119 mm) |
| Bed Box Dimensions | 28 x 22 x 7 in (72.0 x 57.0 x 17.8 cm) |
Capacities
| Fuel Capacity | 6 gal (22.7 L) |
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Payload Capacity | 408 lbs (900 kg) |
| Box Capacity | 300 lb (136 kg) |
Weights
| Dry Weight | 783 lbs (355.2 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | One year. Transferable. Unlimited-mileage. |
| Lighting | High beam, running lights, front fender light, directional light bar, neutral, low oil pressure, engine diagnostics, turn signals, security system (optional), 6-speed, low fuel warning, cruise control (optional), ABS (optional) |
| Instrumentation | Fairing-mounted electronic speedometer with odometer time-of-day clock on CD player/stereo dual trip meter low fuel indicator light and mileage countdown feature low oil pressure indicator light engine diagnostics readout LED indicator lights 6-speed indicator light Tachometer with fuel, voltage, oil pressure and ambient air temperature gauges |
| Features | Doors: Front & Rear Full Doors | Other Standard: Color Matched Seats, Premium Paint & Graphics, Color-Matched Dash & Bumper, 900-W Charging System, 6-Position Pulse Bar, Tilt Steering, Poly Sport Roof, Rockford Fosgate Stage 3 Audio, Ride Command, Rear Camera, Accent Lighting, Adjustable 4-Point Subzero Harnesses, Front Tow Loop, Front Bumper |
What type of fuel does a 2026 Kawasaki Ninja 500 SE ABS use?
A 2026 Kawasaki Ninja 500 SE ABS uses Gasoline.
What drivetrain does the 2026 Kawasaki Ninja 500 SE ABS have?
The 2026 Kawasaki Ninja 500 SE ABS has a drivetrain.
What engine does the 2026 Kawasaki Ninja 500 SE ABS have?
The 2026 Kawasaki Ninja 500 SE ABS is equipped with a 451cc 4-stroke I2 engine.
What type of engine does the 2026 Kawasaki Ninja 500 SE ABS have?
The 2026 Kawasaki Ninja 500 SE ABS is equipped with a 4-stroke engine.
What is the floorplan of the 2026 Kawasaki Ninja 500 SE ABS?
The 2026 Kawasaki Ninja 500 SE ABS has floorplan EX500JTFAN.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 500 SE ABS have Automatic climate control?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 500 SE ABS is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 500 SE ABS have Backup camera?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 500 SE ABS is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 500 SE ABS have Heated seats?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 500 SE ABS is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 500 SE ABS have Apple CarPlay?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 500 SE ABS is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 500 SE ABS have Android Auto?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 500 SE ABS is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 500 SE ABS have Bluetooth?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 500 SE ABS is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 500 SE ABS have Keyless entry?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 500 SE ABS is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 500 SE ABS have Push start?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 500 SE ABS is not equipped with Push start.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 500 SE ABS have Navigation?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 500 SE ABS is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 500 SE ABS have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 500 SE ABS is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 500 SE ABS have Leather seats?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 500 SE ABS is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 500 SE ABS have Wireless phone charging?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 500 SE ABS is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 500 SE ABS have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 500 SE ABS is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 500 SE ABS have Wifi hotspot?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 500 SE ABS is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 500 SE ABS have Third row seats?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 500 SE ABS is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 500 SE ABS have Tow package?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 500 SE ABS is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 500 SE ABS have Head up display?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 500 SE ABS is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 500 SE ABS have Cooled seats?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 500 SE ABS is not equipped with Cooled seats.


