
Drivetrain
| Transmission | |
| Transmission Type | Shaft drive (cardan) |
| Clutch | |
| Gearbox | 6-speed |
Suspension
| Front Suspension | 43mm inverted, telescopic fork with adjustable rebound damping and spring preload / 4.4 in. |
| Rear Suspension | Tetra-Lever with stepless rebound damping adjustment and remote spring preload adjuster / 5.4 in. |
| Front Travel | 10.6 in (268 mm) |
| Rear Travel | 10 in (254 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. ABS. Floating discs. Four-piston calipers. |
| Rear Braking System | Single disc. ABS. |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Front Tire | 130/80-17 |
| Rear Tire | 180/65-16 |
| Wheels | Black, 28-spoke Cast Aluminum |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 28.7" w x 44.2" h |
| Seat Height | 32.1 in |
| Rake / Trail | 26° / 7" |
| Wheelbase | 63.5 in (1,613 mm) |
| Ground Clearance | 5.1 in (130 mm) |
| Bed Box Dimensions | 36.75 x 54 x 11.5 in (93.3 x 137 x 29 cm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Seating Capacity | 5 |
| Fuel Capacity | 6 gal (22.7 L) |
| Hitch Capacity | 2,500 lb (1,134 kg) |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Payload Capacity | 680 lbs (1,500 kg) |
| Box Capacity | 1000 lbs (454 kg) |
Weights
| Dry Weight | 224 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | 36 Month Limited Warranty |
| Steering | Tilt: Standard |
| Features | Water Fording Height: Equal to the Floorboards | Other Standard: Front Bumper with Integrated Plow & Winch Mounts, Single Latch Cab Nets, Polaris Pulse Electrical System (3 position), 12V Accessory Outlet, Battery Trickle-Charging Outlet |
| Lighting | High beam, running lights, directional light bar, neutral, low oil pressure, engine diagnostics, turn signals, security system, 6-speed, low fuel warning, cruise control, ABS |
| Instrumentation | Fairing-mounted electronic speedometer with odometer time-of-day clock on CD player/stereo dual trip meter low fuel indicator light and mileage countdown feature low oil pressure indicator light engine diagnostics readout LED indicator lights 6-speed indicator light cruise control indicator light Tachometer with fuel, voltage, oil pressure and ambient air temperature gauges |
What type of fuel does a 2026 Kawasaki Ninja 500 SE ABS use?
A 2026 Kawasaki Ninja 500 SE ABS uses Gasoline.
What drivetrain does the 2026 Kawasaki Ninja 500 SE ABS have?
The 2026 Kawasaki Ninja 500 SE ABS has a drivetrain.
What engine does the 2026 Kawasaki Ninja 500 SE ABS have?
The 2026 Kawasaki Ninja 500 SE ABS is equipped with a 451cc 4-stroke I2 engine.
What type of engine does the 2026 Kawasaki Ninja 500 SE ABS have?
The 2026 Kawasaki Ninja 500 SE ABS is equipped with a 4-stroke engine.
What is the floorplan of the 2026 Kawasaki Ninja 500 SE ABS?
The 2026 Kawasaki Ninja 500 SE ABS has floorplan EX500JTFAN.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 500 SE ABS have Automatic climate control?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 500 SE ABS is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 500 SE ABS have Backup camera?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 500 SE ABS is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 500 SE ABS have Heated seats?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 500 SE ABS is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 500 SE ABS have Apple CarPlay?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 500 SE ABS is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 500 SE ABS have Android Auto?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 500 SE ABS is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 500 SE ABS have Bluetooth?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 500 SE ABS is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 500 SE ABS have Keyless entry?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 500 SE ABS is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 500 SE ABS have Push start?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 500 SE ABS is not equipped with Push start.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 500 SE ABS have Navigation?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 500 SE ABS is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 500 SE ABS have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 500 SE ABS is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 500 SE ABS have Leather seats?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 500 SE ABS is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 500 SE ABS have Wireless phone charging?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 500 SE ABS is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 500 SE ABS have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 500 SE ABS is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 500 SE ABS have Wifi hotspot?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 500 SE ABS is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 500 SE ABS have Third row seats?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 500 SE ABS is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 500 SE ABS have Tow package?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 500 SE ABS is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 500 SE ABS have Head up display?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 500 SE ABS is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 500 SE ABS have Cooled seats?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 500 SE ABS is not equipped with Cooled seats.


