New Arrival
Photos Coming Soon
Drivetrain
| Transmission | manual |
| Clutch | Assist and Slipper Clutch |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Travel | 4.9 in (124 mm) |
| Front Suspension | 41mm hydraulic telescopic fork |
| Rear Suspension | Horizontal back-link with adjustable spring preload |
| Rear Travel | 5.1 in (130 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. Petal discs and two-piston calipers. Optional ABS. |
| Rear Braking System | Single disc. Petal disc and single piston caliper. Optional ABS. |
Tires
| Wheels | Dunlop Sportmax Roadsport 2 tires |
| Front Tire | 120/70-17 |
| Rear Tire | 160/60-17 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 72" w x 73" h |
| Rake / Trail | 99° / 4" |
| Wheelbase | 55.5 in (1,410 mm) |
| Seat Height | 31.1 in (790 mm) |
| Ground Clearance | 5.1 in (130 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 4 gal (15.14 L) |
| Seating Capacity | 0 |
Weights
| Dry Weight | 423.4 lbs (192.1 kg) |
Lights & Safety
| Instrumentation | Analogue-style tachometer and multi-function dual-window LCD screen |
| Lighting | Twin LED headlamp |
| Warranty | 12 Month Limited Warranty |
What type of fuel does a 2021 Hisun Sector Crew 750 EPS use?
A 2021 Hisun Sector Crew 750 EPS uses Unknown.
What is the 2021 Hisun Sector Crew 750 EPS fuel capacity?
A 2021 Hisun Sector Crew 750 EPS has the fuel capacity of 8 gallons.
What engine does the 2021 Hisun Sector Crew 750 EPS have?
The 2021 Hisun Sector Crew 750 EPS is equipped with a Single-Cylinder engine.
Does the 2021 Hisun Sector Crew 750 EPS have Automatic climate control?
No, the 2021 Hisun Sector Crew 750 EPS is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2021 Hisun Sector Crew 750 EPS have Backup camera?
No, the 2021 Hisun Sector Crew 750 EPS is not equipped with Backup camera.
Does the 2021 Hisun Sector Crew 750 EPS have Heated seats?
No, the 2021 Hisun Sector Crew 750 EPS is not equipped with Heated seats.
Does the 2021 Hisun Sector Crew 750 EPS have Apple CarPlay?
No, the 2021 Hisun Sector Crew 750 EPS is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2021 Hisun Sector Crew 750 EPS have Android Auto?
No, the 2021 Hisun Sector Crew 750 EPS is not equipped with Android Auto.
Does the 2021 Hisun Sector Crew 750 EPS have Bluetooth?
No, the 2021 Hisun Sector Crew 750 EPS is not equipped with Bluetooth.
Does the 2021 Hisun Sector Crew 750 EPS have Keyless entry?
No, the 2021 Hisun Sector Crew 750 EPS is not equipped with Keyless entry.
Does the 2021 Hisun Sector Crew 750 EPS have Push start?
No, the 2021 Hisun Sector Crew 750 EPS is not equipped with Push start.
Does the 2021 Hisun Sector Crew 750 EPS have Navigation?
No, the 2021 Hisun Sector Crew 750 EPS is not equipped with Navigation.
Does the 2021 Hisun Sector Crew 750 EPS have Sunroof/moonroof?
No, the 2021 Hisun Sector Crew 750 EPS is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2021 Hisun Sector Crew 750 EPS have Leather seats?
No, the 2021 Hisun Sector Crew 750 EPS is not equipped with Leather seats.
Does the 2021 Hisun Sector Crew 750 EPS have Wireless phone charging?
No, the 2021 Hisun Sector Crew 750 EPS is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2021 Hisun Sector Crew 750 EPS have Adaptive cruise control?
No, the 2021 Hisun Sector Crew 750 EPS is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2021 Hisun Sector Crew 750 EPS have Wifi hotspot?
No, the 2021 Hisun Sector Crew 750 EPS is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2021 Hisun Sector Crew 750 EPS have Third row seats?
No, the 2021 Hisun Sector Crew 750 EPS is not equipped with Third row seats.
Does the 2021 Hisun Sector Crew 750 EPS have Tow package?
No, the 2021 Hisun Sector Crew 750 EPS is not equipped with Tow package.
Does the 2021 Hisun Sector Crew 750 EPS have Head up display?
No, the 2021 Hisun Sector Crew 750 EPS is not equipped with Head up display.
Does the 2021 Hisun Sector Crew 750 EPS have Cooled seats?
No, the 2021 Hisun Sector Crew 750 EPS is not equipped with Cooled seats.


