
Drivetrain
| Transmission | Manual |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | 7-Plate Clutch |
| Gearbox | 5-speed |
| Chain Type | #520 Chain; 16T/45T |
Suspension
| Front Suspension | 49mm inverted Showa fork with rebound and compression damping adjustability. |
| Rear Suspension | Pro-Link Showa single shock with adjustable spring preload, rebound and compression damping adjustability. |
| Front Travel | 5.5 in (140 mm) |
| Rear Travel | 5.5 in (140 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Two-piston calipers. |
| Rear Braking System | Single disc. Single-piston caliper. |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Wheels | Stamped Steel |
| Front Tire | 120/70-17 radial |
| Rear Tire | 160/60-17 radial |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 35.6" w x 47.4" h |
| Seat Height | 37.8 in |
| Rake / Trail | 25° / 3.9" |
| Wheelbase | 55.9 in (1,420 mm) |
| Ground Clearance | 12 in (305 mm) |
| Bed Box Dimensions | 36.75 x 54 x 11.5 in (93.3 x 137 x 29 cm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Fuel Capacity | 4 gal (15.14 L) |
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Capacity | 2,500 lb (1,134 kg) |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Payload Capacity | 680 lbs (1,500 kg) |
| Box Capacity | 1000 lbs (454 kg) |
Weights
| Dry Weight | 244 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | |
| Lighting | Halogen Headlights, 55W Low Beam, 60W High Beam, Dual LED Tail Lights |
| Instrumentation | 4" LCD Rider Information Center: User Selectable Blue/Red Backlighting & Brightness, Programmable Service Intervals, Speedometer, Tachometer, Odometer, Tripmeter, Clock, Hour Meter, Gear Indicator, Fuel Gauge, Coolant Temperature, Voltmeter, Service Indicator and Codes, Seat Belt Reminder, DC Outlet |
| Steering | Tilt: Standard |
| Features | Water Fording Height: Equal to the Floorboards | Other Standard: Front Bumper with Integrated Plow & Winch Mounts, Single Latch Cab Nets, Polaris Pulse Electrical System (3 position), 12V Accessory Outlet, Battery Trickle-Charging Outlet |
What type of fuel does a 2024 Kawasaki RIDGE Ranch Edition use?
A 2024 Kawasaki RIDGE Ranch Edition uses Gasoline.
What drivetrain does the 2024 Kawasaki RIDGE Ranch Edition have?
The 2024 Kawasaki RIDGE Ranch Edition has a drivetrain.
What type of engine does the 2024 Kawasaki RIDGE Ranch Edition have?
The 2024 Kawasaki RIDGE Ranch Edition is equipped with a 4-stroke engine.
What is the floorplan of the 2024 Kawasaki RIDGE Ranch Edition?
The 2024 Kawasaki RIDGE Ranch Edition has floorplan KWF1000CRFNN.
Does the 2024 Kawasaki RIDGE Ranch Edition have Automatic climate control?
No, the 2024 Kawasaki RIDGE Ranch Edition is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2024 Kawasaki RIDGE Ranch Edition have Backup camera?
No, the 2024 Kawasaki RIDGE Ranch Edition is not equipped with Backup camera.
Does the 2024 Kawasaki RIDGE Ranch Edition have Heated seats?
No, the 2024 Kawasaki RIDGE Ranch Edition is not equipped with Heated seats.
Does the 2024 Kawasaki RIDGE Ranch Edition have Apple CarPlay?
No, the 2024 Kawasaki RIDGE Ranch Edition is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2024 Kawasaki RIDGE Ranch Edition have Android Auto?
No, the 2024 Kawasaki RIDGE Ranch Edition is not equipped with Android Auto.
Does the 2024 Kawasaki RIDGE Ranch Edition have Bluetooth?
No, the 2024 Kawasaki RIDGE Ranch Edition is not equipped with Bluetooth.
Does the 2024 Kawasaki RIDGE Ranch Edition have Keyless entry?
No, the 2024 Kawasaki RIDGE Ranch Edition is not equipped with Keyless entry.
Does the 2024 Kawasaki RIDGE Ranch Edition have Push start?
No, the 2024 Kawasaki RIDGE Ranch Edition is not equipped with Push start.
Does the 2024 Kawasaki RIDGE Ranch Edition have Navigation?
No, the 2024 Kawasaki RIDGE Ranch Edition is not equipped with Navigation.
Does the 2024 Kawasaki RIDGE Ranch Edition have Sunroof/moonroof?
No, the 2024 Kawasaki RIDGE Ranch Edition is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2024 Kawasaki RIDGE Ranch Edition have Leather seats?
No, the 2024 Kawasaki RIDGE Ranch Edition is not equipped with Leather seats.
Does the 2024 Kawasaki RIDGE Ranch Edition have Wireless phone charging?
No, the 2024 Kawasaki RIDGE Ranch Edition is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2024 Kawasaki RIDGE Ranch Edition have Adaptive cruise control?
No, the 2024 Kawasaki RIDGE Ranch Edition is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2024 Kawasaki RIDGE Ranch Edition have Wifi hotspot?
No, the 2024 Kawasaki RIDGE Ranch Edition is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2024 Kawasaki RIDGE Ranch Edition have Third row seats?
No, the 2024 Kawasaki RIDGE Ranch Edition is not equipped with Third row seats.
Does the 2024 Kawasaki RIDGE Ranch Edition have Tow package?
No, the 2024 Kawasaki RIDGE Ranch Edition is not equipped with Tow package.
Does the 2024 Kawasaki RIDGE Ranch Edition have Head up display?
No, the 2024 Kawasaki RIDGE Ranch Edition is not equipped with Head up display.
Does the 2024 Kawasaki RIDGE Ranch Edition have Cooled seats?
No, the 2024 Kawasaki RIDGE Ranch Edition is not equipped with Cooled seats.


