
Drivetrain
| Transmission | Automatic |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Assist and Slipper Clutch |
| Gearbox | 6-speed |
Suspension
| Front Suspension | 41mm hydraulic telescopic fork |
| Rear Suspension | Horizontal back-link with adjustable spring preload |
| Front Travel | 4.7 in (118 mm) |
| Rear Travel | 4.1 in (103 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Single petal-type disc with 2-piston calipers. Optional ABS. |
| Rear Braking System | Single disc. Single petal-type disc with single-piston caliper. Optional ABS. |
Tires
| Wheels | Slicer II Cast Aluminum wheels. Dunlop Harley-Davidson Series, bias blackwall tires. |
| Front Tire | 130/70-B18 |
| Rear Tire | 180/55-B18 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 22.9" w x 30.5" h |
| Seat Height | 30.9 in |
| Rake / Trail | 26° / 7" |
| Wheelbase | 64 in (1,625 mm) |
| Ground Clearance | 5.3 in (135 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Fuel Capacity | 6 gal (22.7 L) |
| Seating Capacity | 2 |
Weights
| Dry Weight | 368.2 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | 12 Month Limited Warranty |
| Lighting | High beam, running lights, directional light bar, neutral, low oil pressure, engine diagnostics, turn signals, battery, security system, low fuel warning, cruise control, ABS, Gear/RPM display, miles to empty display |
| Instrumentation | Display features odometer, trip A, trip B, range to empty and gear indicator and larger tell-tale indicators. |
What type of fuel does a 2024 Kawasaki RIDGE Ranch Edition use?
A 2024 Kawasaki RIDGE Ranch Edition uses Gasoline.
What drivetrain does the 2024 Kawasaki RIDGE Ranch Edition have?
The 2024 Kawasaki RIDGE Ranch Edition has a drivetrain.
What type of engine does the 2024 Kawasaki RIDGE Ranch Edition have?
The 2024 Kawasaki RIDGE Ranch Edition is equipped with a 4-stroke engine.
What is the floorplan of the 2024 Kawasaki RIDGE Ranch Edition?
The 2024 Kawasaki RIDGE Ranch Edition has floorplan KWF1000CRFNN.
Does the 2024 Kawasaki RIDGE Ranch Edition have Automatic climate control?
No, the 2024 Kawasaki RIDGE Ranch Edition is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2024 Kawasaki RIDGE Ranch Edition have Backup camera?
No, the 2024 Kawasaki RIDGE Ranch Edition is not equipped with Backup camera.
Does the 2024 Kawasaki RIDGE Ranch Edition have Heated seats?
No, the 2024 Kawasaki RIDGE Ranch Edition is not equipped with Heated seats.
Does the 2024 Kawasaki RIDGE Ranch Edition have Apple CarPlay?
No, the 2024 Kawasaki RIDGE Ranch Edition is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2024 Kawasaki RIDGE Ranch Edition have Android Auto?
No, the 2024 Kawasaki RIDGE Ranch Edition is not equipped with Android Auto.
Does the 2024 Kawasaki RIDGE Ranch Edition have Bluetooth?
No, the 2024 Kawasaki RIDGE Ranch Edition is not equipped with Bluetooth.
Does the 2024 Kawasaki RIDGE Ranch Edition have Keyless entry?
No, the 2024 Kawasaki RIDGE Ranch Edition is not equipped with Keyless entry.
Does the 2024 Kawasaki RIDGE Ranch Edition have Push start?
No, the 2024 Kawasaki RIDGE Ranch Edition is not equipped with Push start.
Does the 2024 Kawasaki RIDGE Ranch Edition have Navigation?
No, the 2024 Kawasaki RIDGE Ranch Edition is not equipped with Navigation.
Does the 2024 Kawasaki RIDGE Ranch Edition have Sunroof/moonroof?
No, the 2024 Kawasaki RIDGE Ranch Edition is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2024 Kawasaki RIDGE Ranch Edition have Leather seats?
No, the 2024 Kawasaki RIDGE Ranch Edition is not equipped with Leather seats.
Does the 2024 Kawasaki RIDGE Ranch Edition have Wireless phone charging?
No, the 2024 Kawasaki RIDGE Ranch Edition is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2024 Kawasaki RIDGE Ranch Edition have Adaptive cruise control?
No, the 2024 Kawasaki RIDGE Ranch Edition is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2024 Kawasaki RIDGE Ranch Edition have Wifi hotspot?
No, the 2024 Kawasaki RIDGE Ranch Edition is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2024 Kawasaki RIDGE Ranch Edition have Third row seats?
No, the 2024 Kawasaki RIDGE Ranch Edition is not equipped with Third row seats.
Does the 2024 Kawasaki RIDGE Ranch Edition have Tow package?
No, the 2024 Kawasaki RIDGE Ranch Edition is not equipped with Tow package.
Does the 2024 Kawasaki RIDGE Ranch Edition have Head up display?
No, the 2024 Kawasaki RIDGE Ranch Edition is not equipped with Head up display.
Does the 2024 Kawasaki RIDGE Ranch Edition have Cooled seats?
No, the 2024 Kawasaki RIDGE Ranch Edition is not equipped with Cooled seats.


