
Drivetrain
| Transmission | Manual |
| Clutch | Automatic |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Chain Type | 2.276 : 1 |
| Gear Ratios 1st | 10.549:1 |
| Gear Ratios 2nd | 7.170:1 |
| Gear Ratios 3rd | 5.715:1 |
| Gear Ratios 4th | 4.850:1 |
| Gear Ratios 5th | 3.680:1 |
| Gear Ratios 6th | 3.017:1 |
Suspension
| Front Suspension | Double A-arm with sway bar |
| Rear Suspension | 4-link Torsional Trailing-arm X (TTX) with sway bar |
| Front Travel | 4.7 in (120 mm) |
| Rear Travel | 5.1 in (130 mm) |
| Front Shocks | FOX 2.5 PODIUM RC2 Piggyback with bypass, dual-speed compression and rebound adjustments |
| Rear Shocks | FOX 3.0 PODIUM RC2 with bypass, dual-speed compression and rebound adjustments |
Brakes
| Front Braking System | Dual 262 mm disc brakes with hydraulic twin-piston calipers |
| Rear Braking System | Dual 248 mm disc brakes with hydraulic twin-piston calipers |
| Parking Brake | Electrically actuated |
Tires
| Front Tire | XPS Trac Force 32 x 10 x 15 in. |
| Rear Tire | XPS Trac Force 32 x 10 x 15 in. |
| Wheels | 15 in. cast-aluminum beadlock |
| Front Wheel | 12-spoke, Carbon Black ,16 X 5 in. (406 X 127 mm) |
| Rear Wheel | 6-spoke, 15 x 7 in. (381 mm x 178 mm) |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 31.6" w x 41.4" h |
| Seat Height | 31.9 in (810 mm) |
| Wheelbase | 135 in (3,429 mm) |
| Ground Clearance | 16 in (406 mm) |
| Rake / Trail | 0° |
| Bed Box Dimensions | 36.75 x 54.25 x 12.5 in (93 x 138 x 32 cm) |
| Lean Angle (Left) | 33 |
| Lean Angle (Right) | 33 |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Cargo Capacity | 298 lbs (656 kg) |
| Payload Capacity | 726 lbs (1,600 kg) |
| Storage Capacity | 3 gal (11.4 L) |
| Towing Capacity | 181 lbs (400 kg) |
| Fuel Capacity | 10.5 gal (40 L) |
| Bed Capacity | 1000 pounds for 49-state models |
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Capacity | 2,500 lb (1,134 kg) |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Box Capacity | 1000 lbs (454 kg) |
| Rack Capacity (Front) | 33 pounds |
| Rack Capacity (Rear) | 66 pounds |
| Rack Capacity | 150 lb (68 kg) with LinQ quick-attach |
Weights
| Dry Weight | 1,924 lbs (873 kg) |
Electronics
| Gauges | 7.6 in. digital display with keypad |
| Magneto | 850-W |
| Audio System | Includes 2 Standard 50 watt fairing speakers, 100 watts total. |
Lights & Safety
| Warranty | Factory: 6-month BRP Limited warranty | Extended: B.E.S.T. term available up to 30 months |
| Steering | Power: High torque Tri-Mode Dynamic Power Steering (DPS) |
| Cage Type | Dual-phase 980 steel |
| Lighting | LED headlight, LED tail lights |
| Instrumentation | DC outlet (10-A) |
| Features | Anti-Theft System: RF Digitally Encoded Security System (D.E.S.S.) with Start/Stop button |
What type of fuel does a 2025 HONDA CB300R ABS use?
A 2025 HONDA CB300R ABS uses Gasoline.
What is the 2025 HONDA CB300R ABS fuel capacity?
A 2025 HONDA CB300R ABS has the fuel capacity of 3 gallons.
How much horsepower does a 2025 HONDA CB300R ABS have?
A 2025 HONDA CB300R ABS has 35 horsepower.
How much torque does a 2025 HONDA CB300R ABS have?
A 2025 HONDA CB300R ABS has 23 lb-ft torque.
What engine does the 2025 HONDA CB300R ABS have?
The 2025 HONDA CB300R ABS is equipped with a 286cc 4-stroke I1 engine.
What is the wheelbase of the 2025 HONDA CB300R ABS?
The 2025 HONDA CB300R ABS has a wheelbase of 52.3.
What type of engine does the 2025 HONDA CB300R ABS have?
The 2025 HONDA CB300R ABS is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2025 HONDA CB300R ABS have Automatic climate control?
No, the 2025 HONDA CB300R ABS is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 HONDA CB300R ABS have Backup camera?
No, the 2025 HONDA CB300R ABS is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 HONDA CB300R ABS have Heated seats?
No, the 2025 HONDA CB300R ABS is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 HONDA CB300R ABS have Apple CarPlay?
No, the 2025 HONDA CB300R ABS is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 HONDA CB300R ABS have Android Auto?
No, the 2025 HONDA CB300R ABS is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 HONDA CB300R ABS have Bluetooth?
No, the 2025 HONDA CB300R ABS is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 HONDA CB300R ABS have Keyless entry?
No, the 2025 HONDA CB300R ABS is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 HONDA CB300R ABS have Push start?
No, the 2025 HONDA CB300R ABS is not equipped with Push start.
Does the 2025 HONDA CB300R ABS have Navigation?
No, the 2025 HONDA CB300R ABS is not equipped with Navigation.
Does the 2025 HONDA CB300R ABS have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 HONDA CB300R ABS is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 HONDA CB300R ABS have Leather seats?
No, the 2025 HONDA CB300R ABS is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 HONDA CB300R ABS have Wireless phone charging?
No, the 2025 HONDA CB300R ABS is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 HONDA CB300R ABS have Adaptive cruise control?
No, the 2025 HONDA CB300R ABS is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 HONDA CB300R ABS have Wifi hotspot?
No, the 2025 HONDA CB300R ABS is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 HONDA CB300R ABS have Third row seats?
No, the 2025 HONDA CB300R ABS is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 HONDA CB300R ABS have Tow package?
No, the 2025 HONDA CB300R ABS is not equipped with Tow package.
Does the 2025 HONDA CB300R ABS have Head up display?
No, the 2025 HONDA CB300R ABS is not equipped with Head up display.
Does the 2025 HONDA CB300R ABS have Cooled seats?
No, the 2025 HONDA CB300R ABS is not equipped with Cooled seats.


