
Drivetrain
| Transmission | |
| Chain Type | 520 X-Ring |
| Clutch | Wet multiplate |
| Gear Ratios 2nd | 45:16 |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Gear Ratios 1st | 10.549:1 |
| Gear Ratios 3rd | 5.715:1 |
| Gear Ratios 4th | 4.850:1 |
| Gear Ratios 5th | 3.680:1 |
| Gear Ratios 6th | 3.017:1 |
Suspension
| Front Suspension | 41mm hydraulic telescopic fork with stepless adjustable rebound and preload / 5.9 in. |
| Rear Suspension | Single offset laydown shock with remote adjustable spring preload |
| Front Travel | 5.9 in (150 mm) |
| Rear Travel | 5.7 in (145 mm) |
| Front Shocks | FOX 2.5 PODIUM RC2 Piggyback with bypass, dual-speed compression and rebound adjustments |
| Rear Shocks | FOX 3.0 PODIUM RC2 with bypass, dual-speed compression and rebound adjustments |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. ABS. Two-piston calipers. |
| Rear Braking System | Single disc. ABS. Single-piston caliper. |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Wheels | Aluminum |
| Front Tire | 120/70-ZR17 |
| Rear Tire | 160/60-ZR17 |
| Front Wheel | Machined Highlights 16 in x 3.5 in |
| Rear Wheel | Machined Highlights 16 in x 3.5 in |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 31.6" w x 41.4" h |
| Wheelbase | 55.7 in (415 mm) |
| Rake / Trail | 25° / 4" |
| Seat Height | 33.1 in (840 mm) |
| Ground Clearance | 6.7 in (170 mm) |
| Lean Angle (Left) | 33 |
| Lean Angle (Right) | 33 |
| Bed Box Dimensions | 26 x 17.7 x 11.5 in (66 x 45 x 29.2 cm) |
Capacities
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Fuel Capacity | 5.6 gal (21 L) |
| Storage Capacity | 3 gal (11.4 L) |
| Rack Capacity | 150 lb (68 kg) with LinQ quick-attach |
| Cargo Capacity | 272 lbs (600 kg) |
| Payload Capacity | 331 lbs (730 kg) |
| Towing Capacity | 2,041 lbs (4,500 kg) |
| Hitch Capacity | 1,350 lb (612 kg) |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Box Capacity | 300 lb (136 kg) |
| Bed Capacity | 1000 pounds for 49-state models |
| Rack Capacity (Front) | 90 lb (40.8 kg) |
| Rack Capacity (Rear) | 180 lb (82 kg) |
Weights
| Dry Weight | 476.3 lbs (216.1 kg) |
Electronics
| Gauges | 7.6 in. digital display with keypad |
| Magneto | 850-W |
| Audio System | Includes 2 Standard 50 watt fairing speakers, 100 watts total. |
Lights & Safety
| Steering | Power: High torque Tri-Mode Dynamic Power Steering (DPS) |
| Handlebars | Aluminium, tapered 28/22 mm |
| Lighting | LED headlight |
| Instrumentation | Tank-mounted electronic speedometer with odometer, time-of-day clock on odometer, dual tripmeter, RPM/gear display, low fuel warning light and countdown feature, low oil pressure indicator light, engine diagnostics readout, LED indicator lights, 6-speed indicator light |
| Warranty | 12 months |
| Cage Type | Dual-phase 980 steel |
| Features | Anti-Theft System: RF Digitally Encoded Security System (D.E.S.S.) with Start/Stop button |
What type of fuel does a 2025 HONDA CB300R ABS use?
A 2025 HONDA CB300R ABS uses Gasoline.
What is the 2025 HONDA CB300R ABS fuel capacity?
A 2025 HONDA CB300R ABS has the fuel capacity of 3 gallons.
How much horsepower does a 2025 HONDA CB300R ABS have?
A 2025 HONDA CB300R ABS has 35 horsepower.
How much torque does a 2025 HONDA CB300R ABS have?
A 2025 HONDA CB300R ABS has 23 lb-ft torque.
What engine does the 2025 HONDA CB300R ABS have?
The 2025 HONDA CB300R ABS is equipped with a 286cc 4-stroke I1 engine.
What is the wheelbase of the 2025 HONDA CB300R ABS?
The 2025 HONDA CB300R ABS has a wheelbase of 52.3.
What type of engine does the 2025 HONDA CB300R ABS have?
The 2025 HONDA CB300R ABS is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2025 HONDA CB300R ABS have Automatic climate control?
No, the 2025 HONDA CB300R ABS is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 HONDA CB300R ABS have Backup camera?
No, the 2025 HONDA CB300R ABS is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 HONDA CB300R ABS have Heated seats?
No, the 2025 HONDA CB300R ABS is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 HONDA CB300R ABS have Apple CarPlay?
No, the 2025 HONDA CB300R ABS is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 HONDA CB300R ABS have Android Auto?
No, the 2025 HONDA CB300R ABS is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 HONDA CB300R ABS have Bluetooth?
No, the 2025 HONDA CB300R ABS is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 HONDA CB300R ABS have Keyless entry?
No, the 2025 HONDA CB300R ABS is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 HONDA CB300R ABS have Push start?
No, the 2025 HONDA CB300R ABS is not equipped with Push start.
Does the 2025 HONDA CB300R ABS have Navigation?
No, the 2025 HONDA CB300R ABS is not equipped with Navigation.
Does the 2025 HONDA CB300R ABS have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 HONDA CB300R ABS is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 HONDA CB300R ABS have Leather seats?
No, the 2025 HONDA CB300R ABS is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 HONDA CB300R ABS have Wireless phone charging?
No, the 2025 HONDA CB300R ABS is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 HONDA CB300R ABS have Adaptive cruise control?
No, the 2025 HONDA CB300R ABS is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 HONDA CB300R ABS have Wifi hotspot?
No, the 2025 HONDA CB300R ABS is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 HONDA CB300R ABS have Third row seats?
No, the 2025 HONDA CB300R ABS is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 HONDA CB300R ABS have Tow package?
No, the 2025 HONDA CB300R ABS is not equipped with Tow package.
Does the 2025 HONDA CB300R ABS have Head up display?
No, the 2025 HONDA CB300R ABS is not equipped with Head up display.
Does the 2025 HONDA CB300R ABS have Cooled seats?
No, the 2025 HONDA CB300R ABS is not equipped with Cooled seats.


