
Drivetrain
| Transmission | Manual |
| Chain Type | 2.379:1 |
| Clutch | Seven-speed automatic DCT, plus reverse and walking mode |
| Gear Ratios 2nd | 6.933:1 |
| Gearbox | 7-speed |
| Gear Ratios 1st | 10.169:1 |
| Gear Ratios 3rd | 5.151:1 |
| Gear Ratios 4th | 4.105:1 |
| Gear Ratios 5th | 3.508:1 |
| Gear Ratios 6th | 3.017:1 |
| Transmission Type | Shaft drive (cardan) |
Suspension
| Front Suspension | Independent Double Wishbone |
| Rear Suspension | Independent |
| Front Shocks | FOX 2.5 PODIUM Piggyback with QS3 compression adjustment and bottom-out control |
| Rear Shocks | FOX 3.0 PODIUM RC2 Piggyback with bypass, dual-speed compression and rebound adjustments |
| Front Travel | 5.4 in (137 mm) |
| Rear Travel | 3 in (76 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Dual Hydraulic Disc |
| Rear Braking System | Dual Hydraulic Disc |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Wheels | Enforcer II Cast Aluminum. Dunlop Harley-Davidson Series tires. |
| Front Tire | 130/70-M18 |
| Rear Tire | 170/70-M16 |
| Front Wheel | 10-Spoke Machined Cast 19" x 3.5" |
| Rear Wheel | 10-Spoke Machined Cast 16" x 5" |
Dimensions
| Wheelbase | 66.3 in (1,684 mm) |
| Overall Vehicle Size | 30.8" w x 42.7" h |
| Ground Clearance | 5.5 in (140 mm) |
| Bed Box Dimensions | 28 x 22 x 7 in (72.0 x 57.0 x 17.8 cm) |
| Seat Height | 29.3 in |
| Rake / Trail | 32° / 6" |
| Lean Angle (Left) | 31 |
| Lean Angle (Right) | 31 |
Capacities
| Seating Capacity | 5 |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Cargo Capacity | 454 lbs (1,000 kg) |
| Payload Capacity | 336 lbs (740 kg) |
| Storage Capacity | 2.1 gal (8.1 L) |
| Towing Capacity | 1,134 lbs (2,500 kg) |
| Fuel Capacity | 4.4 gal (16.7 L) |
| Hitch Capacity | 1,500 lb (680 kg) |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Box Capacity | 300 lb (136 kg) |
| Bed Capacity | 1000 pounds for 49- state models |
| Rack Capacity (Front) | 33 pounds |
| Rack Capacity (Rear) | 66 pounds |
| Rack Capacity | 200 lb (90 kg) |
Weights
| Dry Weight | 774 lbs (351.1 kg) |
Electronics
| Gauges | 4.5 in. wide digital display with keypad |
| Magneto | 1,700 W |
| Audio System | Includes 2 Standard 50 watt fairing speakers, 100 watts total. |
Lights & Safety
| Steering | Power: Gen 2 Tri-mode DPS High torque |
| Handlebars | Aluminum |
| Cage Type | High strength (Dual phase) steel tubing and stampings |
| Features | Anti-Theft System: RF Digitally Encoded Security System (D.E.S.S.) with Start/Stop button |
| Lighting | Dual halogen headlight 55-watt 625 lumen low beam, 65-watt 1,570 high beam |
| Instrumentation | Gauges styled to complement each vehicle. Display features odometer, trip A, trip B, range to empty and gear indicator and larger tell-tale indicators |
| Warranty | 12 |
What type of fuel does a 2025 HONDA CB750 Hornet Base use?
A 2025 HONDA CB750 Hornet Base uses Gasoline.
What is the 2025 HONDA CB750 Hornet Base fuel capacity?
A 2025 HONDA CB750 Hornet Base has the fuel capacity of 4 gallons.
What engine does the 2025 HONDA CB750 Hornet Base have?
The 2025 HONDA CB750 Hornet Base is equipped with a 755cc 4-stroke I2 engine.
What is the wheelbase of the 2025 HONDA CB750 Hornet Base?
The 2025 HONDA CB750 Hornet Base has a wheelbase of 55.9.
What type of engine does the 2025 HONDA CB750 Hornet Base have?
The 2025 HONDA CB750 Hornet Base is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2025 HONDA CB750 Hornet Base have Automatic climate control?
No, the 2025 HONDA CB750 Hornet Base is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 HONDA CB750 Hornet Base have Backup camera?
No, the 2025 HONDA CB750 Hornet Base is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 HONDA CB750 Hornet Base have Heated seats?
No, the 2025 HONDA CB750 Hornet Base is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 HONDA CB750 Hornet Base have Apple CarPlay?
No, the 2025 HONDA CB750 Hornet Base is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 HONDA CB750 Hornet Base have Android Auto?
No, the 2025 HONDA CB750 Hornet Base is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 HONDA CB750 Hornet Base have Bluetooth?
No, the 2025 HONDA CB750 Hornet Base is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 HONDA CB750 Hornet Base have Keyless entry?
No, the 2025 HONDA CB750 Hornet Base is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 HONDA CB750 Hornet Base have Push start?
No, the 2025 HONDA CB750 Hornet Base is not equipped with Push start.
Does the 2025 HONDA CB750 Hornet Base have Navigation?
No, the 2025 HONDA CB750 Hornet Base is not equipped with Navigation.
Does the 2025 HONDA CB750 Hornet Base have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 HONDA CB750 Hornet Base is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 HONDA CB750 Hornet Base have Leather seats?
No, the 2025 HONDA CB750 Hornet Base is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 HONDA CB750 Hornet Base have Wireless phone charging?
No, the 2025 HONDA CB750 Hornet Base is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 HONDA CB750 Hornet Base have Adaptive cruise control?
No, the 2025 HONDA CB750 Hornet Base is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 HONDA CB750 Hornet Base have Wifi hotspot?
No, the 2025 HONDA CB750 Hornet Base is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 HONDA CB750 Hornet Base have Third row seats?
No, the 2025 HONDA CB750 Hornet Base is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 HONDA CB750 Hornet Base have Tow package?
No, the 2025 HONDA CB750 Hornet Base is not equipped with Tow package.
Does the 2025 HONDA CB750 Hornet Base have Head up display?
No, the 2025 HONDA CB750 Hornet Base is not equipped with Head up display.
Does the 2025 HONDA CB750 Hornet Base have Cooled seats?
No, the 2025 HONDA CB750 Hornet Base is not equipped with Cooled seats.


