
Drivetrain
| Transmission | |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Assist and Slip, Multi-Plate |
| Chain Type | #525 Chain; 16T/40T |
Suspension
| Front Suspension | ZF Sachs Fully Adjustable Inverted Telescopic Cartidge Fork |
| Rear Suspension | ZF Sachs Fully Adjustable Piggyback IFP |
| Front Travel | 4.7 in (120 mm) |
| Rear Travel | 4.7 in (120 mm) |
| Front Shocks | 2" Walker Evans Needle Shocks with 16-Position Adjustable Clickers |
| Rear Shocks | 2.5" Walker Evans Needle Shocks with 16-Position Adjustable Clickers |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. ABS. 4-piston calipers. |
| Rear Braking System | Single disc. ABS. 2-Piston Calipers. |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Front Tire | 120/70-R19 |
| Rear Tire | 150/70-R18 |
| Wheels | Cast Black with Indy Red Pinstripe. Metzeler Sportec M9 RR tires. |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 47.4" w x 46.2" h |
| Rake / Trail | 25.3° / 4" |
| Wheelbase | 60 in (1,524 mm) |
| Seat Height | 33.1 in (840 mm) |
| Ground Clearance | 6.7 in (170 mm) |
| Bed Box Dimensions | 28 x 22 x 7 in (72.0 x 57.0 x 17.8 cm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 3.4 gal (12.9 L) |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Payload Capacity | 408 lbs (900 kg) |
| Box Capacity | 300 lb (136 kg) |
Weights
| Dry Weight | 480.6 lbs (218 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | 2 years |
| Lighting | LED Headlight, Taillight, Turn Signals |
| Instrumentation | 4 Analog, Digital Tachometer, Odometer, Trip Meter, Engine Temp, Low Fuel Lamp |
| Features | Doors: Front & Rear Full Doors | Other Standard: Color Matched Seats, Premium Paint & Graphics, Color-Matched Dash & Bumper, 900-W Charging System, 6-Position Pulse Bar, Tilt Steering, Poly Sport Roof, Rockford Fosgate Stage 3 Audio, Ride Command, Rear Camera, Accent Lighting, Adjustable 4-Point Subzero Harnesses, Front Tow Loop, Front Bumper |
What type of fuel does a 2025 HONDA FourTrax Rancher 4X4 use?
A 2025 HONDA FourTrax Rancher 4X4 uses Gasoline with fuel tank capacity up to 4 gallons.
What is the 2025 HONDA FourTrax Rancher 4X4 fuel capacity?
A 2025 HONDA FourTrax Rancher 4X4 has the fuel capacity of 4 gallons.
What drivetrain does the 2025 HONDA FourTrax Rancher 4X4 have?
The 2025 HONDA FourTrax Rancher 4X4 has a drivetrain.
What engine does the 2025 HONDA FourTrax Rancher 4X4 have?
The 2025 HONDA FourTrax Rancher 4X4 is equipped with a Single-Cylinder engine.
What is the wheelbase of the 2025 HONDA FourTrax Rancher 4X4?
The 2025 HONDA FourTrax Rancher 4X4 has a wheelbase of 50.
What type of engine does the 2025 HONDA FourTrax Rancher 4X4 have?
The 2025 HONDA FourTrax Rancher 4X4 is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2025 HONDA FourTrax Rancher 4X4 have Automatic climate control?
No, the 2025 HONDA FourTrax Rancher 4X4 is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 HONDA FourTrax Rancher 4X4 have Backup camera?
No, the 2025 HONDA FourTrax Rancher 4X4 is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 HONDA FourTrax Rancher 4X4 have Heated seats?
No, the 2025 HONDA FourTrax Rancher 4X4 is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 HONDA FourTrax Rancher 4X4 have Apple CarPlay?
No, the 2025 HONDA FourTrax Rancher 4X4 is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 HONDA FourTrax Rancher 4X4 have Android Auto?
No, the 2025 HONDA FourTrax Rancher 4X4 is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 HONDA FourTrax Rancher 4X4 have Bluetooth?
No, the 2025 HONDA FourTrax Rancher 4X4 is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 HONDA FourTrax Rancher 4X4 have Keyless entry?
No, the 2025 HONDA FourTrax Rancher 4X4 is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 HONDA FourTrax Rancher 4X4 have Push start?
No, the 2025 HONDA FourTrax Rancher 4X4 is not equipped with Push start.
Does the 2025 HONDA FourTrax Rancher 4X4 have Navigation?
No, the 2025 HONDA FourTrax Rancher 4X4 is not equipped with Navigation.
Does the 2025 HONDA FourTrax Rancher 4X4 have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 HONDA FourTrax Rancher 4X4 is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 HONDA FourTrax Rancher 4X4 have Leather seats?
No, the 2025 HONDA FourTrax Rancher 4X4 is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 HONDA FourTrax Rancher 4X4 have Wireless phone charging?
No, the 2025 HONDA FourTrax Rancher 4X4 is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 HONDA FourTrax Rancher 4X4 have Adaptive cruise control?
No, the 2025 HONDA FourTrax Rancher 4X4 is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 HONDA FourTrax Rancher 4X4 have Wifi hotspot?
No, the 2025 HONDA FourTrax Rancher 4X4 is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 HONDA FourTrax Rancher 4X4 have Third row seats?
No, the 2025 HONDA FourTrax Rancher 4X4 is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 HONDA FourTrax Rancher 4X4 have Tow package?
No, the 2025 HONDA FourTrax Rancher 4X4 is not equipped with Tow package.
Does the 2025 HONDA FourTrax Rancher 4X4 have Head up display?
No, the 2025 HONDA FourTrax Rancher 4X4 is not equipped with Head up display.
Does the 2025 HONDA FourTrax Rancher 4X4 have Cooled seats?
No, the 2025 HONDA FourTrax Rancher 4X4 is not equipped with Cooled seats.


