
Drivetrain
| Transmission | |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | Telescopic fork, 49mm dual bending valve |
| Rear Suspension | Twin shocks, premium low hand-adjustable |
| Front Travel | 5.9 in (150 mm) |
| Rear Travel | 5.9 in (150 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. Optional ABS. 4-piston |
| Rear Braking System | Single disc. Optional ABS. 4-piston |
Tires
| Wheels | Enforcer II Cast Aluminum. Dunlop Harley-Davidson Series tires. |
| Front Tire | 130/60-B19 |
| Rear Tire | 180/55-B18 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 63" w x 76.9" h |
| Rake / Trail | 26° / 7" |
| Wheelbase | 64 in (1,625 mm) |
| Seat Height | 26.1 in (663 mm) |
| Ground Clearance | 5.3 in (135 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 6 gal (22.7 L) |
Weights
| Dry Weight | 795.9 lbs (361 kg) |
Lights & Safety
| Lighting | Dual halogen headlight 55-watt 625 lumen low beam, 65-watt 1,570 high beam |
| Instrumentation | Gauges styled to complement each vehicle. Display features odometer, trip A, trip B, range to empty and gear indicator and larger tell-tale indicators |
| Warranty | 12 Month Limited Warranty |
What type of fuel does a 2025 HONDA Pioneer 1000 Base use?
A 2025 HONDA Pioneer 1000 Base uses Gasoline with fuel tank capacity up to 8 gallons.
What is the 2025 HONDA Pioneer 1000 Base fuel capacity?
A 2025 HONDA Pioneer 1000 Base has the fuel capacity of 8 gallons.
What drivetrain does the 2025 HONDA Pioneer 1000 Base have?
The 2025 HONDA Pioneer 1000 Base has a drivetrain.
What engine does the 2025 HONDA Pioneer 1000 Base have?
The 2025 HONDA Pioneer 1000 Base is equipped with a Parallel Twin engine.
What is the wheelbase of the 2025 HONDA Pioneer 1000 Base?
The 2025 HONDA Pioneer 1000 Base has a wheelbase of 80.2.
What type of engine does the 2025 HONDA Pioneer 1000 Base have?
The 2025 HONDA Pioneer 1000 Base is equipped with a 4-stroke engine.
What is the floorplan of the 2025 HONDA Pioneer 1000 Base?
The 2025 HONDA Pioneer 1000 Base has floorplan SXS10M3P.
Does the 2025 HONDA Pioneer 1000 Base have Automatic climate control?
No, the 2025 HONDA Pioneer 1000 Base is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 HONDA Pioneer 1000 Base have Backup camera?
No, the 2025 HONDA Pioneer 1000 Base is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 HONDA Pioneer 1000 Base have Heated seats?
No, the 2025 HONDA Pioneer 1000 Base is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 HONDA Pioneer 1000 Base have Apple CarPlay?
No, the 2025 HONDA Pioneer 1000 Base is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 HONDA Pioneer 1000 Base have Android Auto?
No, the 2025 HONDA Pioneer 1000 Base is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 HONDA Pioneer 1000 Base have Bluetooth?
No, the 2025 HONDA Pioneer 1000 Base is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 HONDA Pioneer 1000 Base have Keyless entry?
No, the 2025 HONDA Pioneer 1000 Base is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 HONDA Pioneer 1000 Base have Push start?
No, the 2025 HONDA Pioneer 1000 Base is not equipped with Push start.
Does the 2025 HONDA Pioneer 1000 Base have Navigation?
No, the 2025 HONDA Pioneer 1000 Base is not equipped with Navigation.
Does the 2025 HONDA Pioneer 1000 Base have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 HONDA Pioneer 1000 Base is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 HONDA Pioneer 1000 Base have Leather seats?
No, the 2025 HONDA Pioneer 1000 Base is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 HONDA Pioneer 1000 Base have Wireless phone charging?
No, the 2025 HONDA Pioneer 1000 Base is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 HONDA Pioneer 1000 Base have Adaptive cruise control?
No, the 2025 HONDA Pioneer 1000 Base is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 HONDA Pioneer 1000 Base have Wifi hotspot?
No, the 2025 HONDA Pioneer 1000 Base is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 HONDA Pioneer 1000 Base have Third row seats?
No, the 2025 HONDA Pioneer 1000 Base is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 HONDA Pioneer 1000 Base have Tow package?
No, the 2025 HONDA Pioneer 1000 Base is not equipped with Tow package.
Does the 2025 HONDA Pioneer 1000 Base have Head up display?
No, the 2025 HONDA Pioneer 1000 Base is not equipped with Head up display.
Does the 2025 HONDA Pioneer 1000 Base have Cooled seats?
No, the 2025 HONDA Pioneer 1000 Base is not equipped with Cooled seats.


