Hot

Drivetrain
| Transmission | Automatic |
| Clutch | Assist and Slipper Clutch |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Chain Type | 2.2 : 1 |
| Gear Ratios 1st | 9.403 : 1 |
| Gear Ratios 2nd | 6.411 : 1 |
| Gear Ratios 3rd | 4.763 : 1 |
| Gear Ratios 4th | 3.796 : 1 |
| Gear Ratios 5th | 3.243 : 1 |
| Gear Ratios 6th | 2.789 : 1 |
Suspension
| Front Suspension | 41mm hydraulic telescopic fork |
| Rear Suspension | Horizontal back-link with adjustable spring preload |
| Front Travel | 4.9 in (124 mm) |
| Rear Travel | 5.1 in (130 mm) |
| Front Shocks | Twin-tube |
| Rear Shocks | Twin tube |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. Petal discs and two-piston calipers. Optional ABS. |
| Rear Braking System | Single disc. Petal disc and single piston caliper. Optional ABS. |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Wheels | Dunlop Sportmax Roadsport 2 tires |
| Front Tire | 120/70-17 |
| Rear Tire | 160/60-17 |
| Front Wheel | Machine Highlighted Cast Black 19 in x 3.5 in |
| Rear Wheel | Machine Highlighted Cast Black 16 in x 5 in |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 33.6" w x 43.9" h |
| Rake / Trail | 99° / 4" |
| Wheelbase | 55.5 in (1,410 mm) |
| Seat Height | 31.1 in (790 mm) |
| Ground Clearance | 5.1 in (130 mm) |
| Bed Box Dimensions | 26 x 17.7 x 11.5 in (66 x 45 x 29.2 cm) |
| Lean Angle (Left) | 31 |
| Lean Angle (Right) | 31 |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 4 gal (15.14 L) |
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Capacity | 1,500 lb (680 kg) |
| Cargo System | Lock & Ride Fold Flat Rear Storage, convertible rear seat storage with integrated tie down points, 27.7 x 52.8 x 19.5 in (70.4 x 134.1 x 49.53 cm) |
| Payload Capacity | 408 lbs (900 kg) |
| Rack Capacity (Front) | 120 lb (54.4 kg) |
| Rack Capacity (Rear) | 240 lb (109 kg) |
| Towing Capacity | 750 lbs (1,650 kg) |
| Bed Capacity | 299 pounds |
| Storage Capacity | 18.5 gal (70 L) |
| Rack Capacity | Front: 100 lb (45 kg) / Rear: 700 lb (318 kg) |
| Cargo Capacity | 280 lbs (617 kg) |
| Box Capacity | 300 lb (136 kg) |
Weights
| Dry Weight | 423.4 lbs (192.1 kg) |
Electronics
| Gauges | Speedometer, Tachometer, Odometer, Fuel Gauge, Compass, Ambient Temperature, Gear Indicator |
| Magneto | 650-W |
| Audio System | Upgraded PowerBand 2.0 Audio package Includes: 2 - 100 watt fairing speakers, 2 - 100 watt saddlebag speakers. 400 watts total. |
Lights & Safety
| Lighting | Twin LED headlamp |
| Instrumentation | Analogue-style tachometer and multi-function dual-window LCD screen |
| Warranty | 12 Month Limited Warranty |
| Features | ABS, Ride Modes, Keyless Ignition, 90 Watt Audio System with Bluetooth, Smartphone Compatible Input, USB charge port, 12V Charge Port, Rear Cylinder Deactivation |
| Steering | Tri-Mode Dynamic Power Steering (DPS) |
| Cage Type | Profiled cage. ROPS approved |
What type of fuel does a 2025 HONDA Rebel 1100 Base use?
A 2025 HONDA Rebel 1100 Base uses Gasoline.
What engine does the 2025 HONDA Rebel 1100 Base have?
The 2025 HONDA Rebel 1100 Base is equipped with a 1083cc 4-stroke I2 engine.
What is the wheelbase of the 2025 HONDA Rebel 1100 Base?
The 2025 HONDA Rebel 1100 Base has a wheelbase of 59.8.
What type of engine does the 2025 HONDA Rebel 1100 Base have?
The 2025 HONDA Rebel 1100 Base is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2025 HONDA Rebel 1100 Base have Automatic climate control?
No, the 2025 HONDA Rebel 1100 Base is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 HONDA Rebel 1100 Base have Backup camera?
No, the 2025 HONDA Rebel 1100 Base is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 HONDA Rebel 1100 Base have Heated seats?
No, the 2025 HONDA Rebel 1100 Base is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 HONDA Rebel 1100 Base have Apple CarPlay?
No, the 2025 HONDA Rebel 1100 Base is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 HONDA Rebel 1100 Base have Android Auto?
No, the 2025 HONDA Rebel 1100 Base is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 HONDA Rebel 1100 Base have Bluetooth?
No, the 2025 HONDA Rebel 1100 Base is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 HONDA Rebel 1100 Base have Keyless entry?
No, the 2025 HONDA Rebel 1100 Base is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 HONDA Rebel 1100 Base have Push start?
No, the 2025 HONDA Rebel 1100 Base is not equipped with Push start.
Does the 2025 HONDA Rebel 1100 Base have Navigation?
No, the 2025 HONDA Rebel 1100 Base is not equipped with Navigation.
Does the 2025 HONDA Rebel 1100 Base have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 HONDA Rebel 1100 Base is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 HONDA Rebel 1100 Base have Leather seats?
No, the 2025 HONDA Rebel 1100 Base is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 HONDA Rebel 1100 Base have Wireless phone charging?
No, the 2025 HONDA Rebel 1100 Base is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 HONDA Rebel 1100 Base have Adaptive cruise control?
No, the 2025 HONDA Rebel 1100 Base is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 HONDA Rebel 1100 Base have Wifi hotspot?
No, the 2025 HONDA Rebel 1100 Base is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 HONDA Rebel 1100 Base have Third row seats?
No, the 2025 HONDA Rebel 1100 Base is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 HONDA Rebel 1100 Base have Tow package?
No, the 2025 HONDA Rebel 1100 Base is not equipped with Tow package.
Does the 2025 HONDA Rebel 1100 Base have Head up display?
No, the 2025 HONDA Rebel 1100 Base is not equipped with Head up display.
Does the 2025 HONDA Rebel 1100 Base have Cooled seats?
No, the 2025 HONDA Rebel 1100 Base is not equipped with Cooled seats.


