
Drivetrain
| Transmission | |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 6-speed |
Suspension
| Front Suspension | Dual-bending valve 49 mm telescopic with aluminum fork triple clamps; dual rate spring |
| Rear Suspension | Hidden, free piston, coil-over monoshock; 43mm stroke; cam-style preload adjustment |
| Front Travel | 5.6 in (142 mm) |
| Rear Travel | 4.1 in (103 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. ABS. 4-piston |
| Rear Braking System | Single disc. 2-piston |
Tires
| Wheels | Black, 10-Spoke Cast Aluminum |
| Front Tire | 130/60-B21 |
| Rear Tire | 240/40-R18 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 96.4" length |
| Seat Height | 26 in (660 mm) |
| Rake / Trail | 35° / 6" |
| Wheelbase | 67.3 in (1,710 mm) |
| Ground Clearance | 4.7 in (119 mm) |
Capacities
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 5 gal (18.9 L) |
| Hitch Type | Rear: Standard |
Weights
| Dry Weight | 681.2 lbs (309 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | One year. Unlimited milage. Transferable. |
| Lighting | High beam, neutral, low oil pressure, turn signals, engine diagnostics, security system (optional), 6-speed, low fuel warnings |
| Instrumentation | 2.14 inch LCD display with speedometer, gear, odometer, fuel level, clock, trip, range and tachometer indication |
What type of fuel does a 2025 Kawasaki KX 85 use?
A 2025 Kawasaki KX 85 uses Gas/Oil Injected.
What drivetrain does the 2025 Kawasaki KX 85 have?
The 2025 Kawasaki KX 85 has a drivetrain.
What engine does the 2025 Kawasaki KX 85 have?
The 2025 Kawasaki KX 85 is equipped with a 84cc 2-stroke I1 engine.
What type of engine does the 2025 Kawasaki KX 85 have?
The 2025 Kawasaki KX 85 is equipped with a 2-stroke engine.
What is the floorplan of the 2025 Kawasaki KX 85?
The 2025 Kawasaki KX 85 has floorplan KX85CSFNN.
Does the 2025 Kawasaki KX 85 have Automatic climate control?
No, the 2025 Kawasaki KX 85 is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 Kawasaki KX 85 have Backup camera?
No, the 2025 Kawasaki KX 85 is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 Kawasaki KX 85 have Heated seats?
No, the 2025 Kawasaki KX 85 is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 Kawasaki KX 85 have Apple CarPlay?
No, the 2025 Kawasaki KX 85 is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 Kawasaki KX 85 have Android Auto?
No, the 2025 Kawasaki KX 85 is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 Kawasaki KX 85 have Bluetooth?
No, the 2025 Kawasaki KX 85 is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 Kawasaki KX 85 have Keyless entry?
No, the 2025 Kawasaki KX 85 is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 Kawasaki KX 85 have Push start?
No, the 2025 Kawasaki KX 85 is not equipped with Push start.
Does the 2025 Kawasaki KX 85 have Navigation?
No, the 2025 Kawasaki KX 85 is not equipped with Navigation.
Does the 2025 Kawasaki KX 85 have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 Kawasaki KX 85 is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 Kawasaki KX 85 have Leather seats?
No, the 2025 Kawasaki KX 85 is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 Kawasaki KX 85 have Wireless phone charging?
No, the 2025 Kawasaki KX 85 is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 Kawasaki KX 85 have Adaptive cruise control?
No, the 2025 Kawasaki KX 85 is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 Kawasaki KX 85 have Wifi hotspot?
No, the 2025 Kawasaki KX 85 is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 Kawasaki KX 85 have Third row seats?
No, the 2025 Kawasaki KX 85 is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 Kawasaki KX 85 have Tow package?
No, the 2025 Kawasaki KX 85 is not equipped with Tow package.
Does the 2025 Kawasaki KX 85 have Head up display?
No, the 2025 Kawasaki KX 85 is not equipped with Head up display.
Does the 2025 Kawasaki KX 85 have Cooled seats?
No, the 2025 Kawasaki KX 85 is not equipped with Cooled seats.


