
Drivetrain
| Transmission | Manual |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Belt |
Suspension
| Front Suspension | |
| Rear Suspension | |
| Front Travel | 18.6 in (472 mm) |
| Rear Travel | 21.1 in (536 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. 4-piston |
| Rear Braking System | Single disc. 2-piston |
Tires
| Wheels | Aluminum cast, satin black wheels. Dunlop Harley-Davidson Series, radial tire. |
| Front Tire | 160/70-R17 |
| Rear Tire | 180/70-R16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 29.5" w x 46.7" h |
| Rake / Trail | 147° / 6" |
| Wheelbase | 59.8 in (1,519 mm) |
| Seat Height | 23.8 in |
| Ground Clearance | 3 in (76 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Seating Capacity | 7 |
| Fuel Capacity | 3.1 gal (11.7 L) |
Weights
| Dry Weight | 671 lbs |
Lights & Safety
| Lighting | LED headlamp |
| Instrumentation | 4 inch colour TFT display with speedometer, gear, odometer, fuel level, clock, trip, ambient temp, low temp alert, side stand down alert, TIP over alert, cruise, range and tachometer indication BT capable - phone pairing to access phone calls, music, navigation |
| Warranty |
What type of fuel does a 2025 Kawasaki Ninja ZX-10R ABS use?
A 2025 Kawasaki Ninja ZX-10R ABS uses Gasoline.
How much torque does a 2025 Kawasaki Ninja ZX-10R ABS have?
A 2025 Kawasaki Ninja ZX-10R ABS has 115 lb-ft torque.
What drivetrain does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-10R ABS have?
The 2025 Kawasaki Ninja ZX-10R ABS has a drivetrain.
What engine does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-10R ABS have?
The 2025 Kawasaki Ninja ZX-10R ABS is equipped with a 998cc 4-stroke I4 engine.
What is the wheelbase of the 2025 Kawasaki Ninja ZX-10R ABS?
The 2025 Kawasaki Ninja ZX-10R ABS has a wheelbase of 57.1.
What type of engine does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-10R ABS have?
The 2025 Kawasaki Ninja ZX-10R ABS is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-10R ABS have Automatic climate control?
No, the 2025 Kawasaki Ninja ZX-10R ABS is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-10R ABS have Backup camera?
No, the 2025 Kawasaki Ninja ZX-10R ABS is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-10R ABS have Heated seats?
No, the 2025 Kawasaki Ninja ZX-10R ABS is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-10R ABS have Apple CarPlay?
No, the 2025 Kawasaki Ninja ZX-10R ABS is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-10R ABS have Android Auto?
No, the 2025 Kawasaki Ninja ZX-10R ABS is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-10R ABS have Bluetooth?
No, the 2025 Kawasaki Ninja ZX-10R ABS is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-10R ABS have Keyless entry?
No, the 2025 Kawasaki Ninja ZX-10R ABS is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-10R ABS have Push start?
No, the 2025 Kawasaki Ninja ZX-10R ABS is not equipped with Push start.
Does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-10R ABS have Navigation?
No, the 2025 Kawasaki Ninja ZX-10R ABS is not equipped with Navigation.
Does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-10R ABS have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 Kawasaki Ninja ZX-10R ABS is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-10R ABS have Leather seats?
No, the 2025 Kawasaki Ninja ZX-10R ABS is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-10R ABS have Wireless phone charging?
No, the 2025 Kawasaki Ninja ZX-10R ABS is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-10R ABS have Adaptive cruise control?
No, the 2025 Kawasaki Ninja ZX-10R ABS is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-10R ABS have Wifi hotspot?
No, the 2025 Kawasaki Ninja ZX-10R ABS is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-10R ABS have Third row seats?
No, the 2025 Kawasaki Ninja ZX-10R ABS is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-10R ABS have Tow package?
No, the 2025 Kawasaki Ninja ZX-10R ABS is not equipped with Tow package.
Does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-10R ABS have Head up display?
No, the 2025 Kawasaki Ninja ZX-10R ABS is not equipped with Head up display.
Does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-10R ABS have Cooled seats?
No, the 2025 Kawasaki Ninja ZX-10R ABS is not equipped with Cooled seats.


