
Drivetrain
| Transmission | Chain (final drive) |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Slipper clutch |
| Gearbox | 6-speed |
Suspension
| Front Suspension | 41mm telescopic fork |
| Rear Suspension | Dual shocks |
| Front Travel | in |
| Rear Travel | in |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Hydraulic. Optional ABS. |
| Rear Braking System | Single disc. Hydraulic. Optional ABS. |
Tires
| Wheels | Dunlop Sportmax Roadsport 2 tires |
| Front Tire | |
| Rear Tire |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 32.3" w x 86.1" l x 43.1" h |
| Seat Height | 27.2 in |
| Rake / Trail | 99° / 4" |
| Wheelbase | 55.5 in (1,410 mm) |
| Ground Clearance | 5.1 in (130 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Fuel Capacity | 4 gal (15.14 L) |
| Seating Capacity | 0 |
Weights
| Dry Weight | 408 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | One Year. Transferable, unlimited-mileage limited warranty |
| Lighting | Twin LED headlamp |
| Instrumentation | Analogue-style tachometer and multi-function dual-window LCD screen |
What type of fuel does a 2026 Kawasaki NINJA ZX-10R ABS use?
A 2026 Kawasaki NINJA ZX-10R ABS uses Unknown.
Does the 2026 Kawasaki NINJA ZX-10R ABS have Automatic climate control?
No, the 2026 Kawasaki NINJA ZX-10R ABS is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Kawasaki NINJA ZX-10R ABS have Backup camera?
No, the 2026 Kawasaki NINJA ZX-10R ABS is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Kawasaki NINJA ZX-10R ABS have Heated seats?
No, the 2026 Kawasaki NINJA ZX-10R ABS is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Kawasaki NINJA ZX-10R ABS have Apple CarPlay?
No, the 2026 Kawasaki NINJA ZX-10R ABS is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Kawasaki NINJA ZX-10R ABS have Android Auto?
No, the 2026 Kawasaki NINJA ZX-10R ABS is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Kawasaki NINJA ZX-10R ABS have Bluetooth?
No, the 2026 Kawasaki NINJA ZX-10R ABS is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Kawasaki NINJA ZX-10R ABS have Keyless entry?
No, the 2026 Kawasaki NINJA ZX-10R ABS is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Kawasaki NINJA ZX-10R ABS have Push start?
No, the 2026 Kawasaki NINJA ZX-10R ABS is not equipped with Push start.
Does the 2026 Kawasaki NINJA ZX-10R ABS have Navigation?
No, the 2026 Kawasaki NINJA ZX-10R ABS is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Kawasaki NINJA ZX-10R ABS have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Kawasaki NINJA ZX-10R ABS is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Kawasaki NINJA ZX-10R ABS have Leather seats?
No, the 2026 Kawasaki NINJA ZX-10R ABS is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Kawasaki NINJA ZX-10R ABS have Wireless phone charging?
No, the 2026 Kawasaki NINJA ZX-10R ABS is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Kawasaki NINJA ZX-10R ABS have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Kawasaki NINJA ZX-10R ABS is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Kawasaki NINJA ZX-10R ABS have Wifi hotspot?
No, the 2026 Kawasaki NINJA ZX-10R ABS is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Kawasaki NINJA ZX-10R ABS have Third row seats?
No, the 2026 Kawasaki NINJA ZX-10R ABS is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Kawasaki NINJA ZX-10R ABS have Tow package?
No, the 2026 Kawasaki NINJA ZX-10R ABS is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Kawasaki NINJA ZX-10R ABS have Head up display?
No, the 2026 Kawasaki NINJA ZX-10R ABS is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Kawasaki NINJA ZX-10R ABS have Cooled seats?
No, the 2026 Kawasaki NINJA ZX-10R ABS is not equipped with Cooled seats.


