
Drivetrain
| Transmission | Manual |
| Gearbox | 6-speed |
| Clutch | Multiplate wet clutch with mechanical slipper system. |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | Öhlins fork with TIN surface treatment. Forged aluminium radial calliper mounting bracket. Completely adjustable spring preload and hydraulic compression and rebound damping. |
| Rear Suspension | Double braced aluminium swingarm; mixed low thickness and sheet casting technology. Sachs monoshock with piggy-back, fully adjustable in: spring preload, hydraulics in compression and rebound. APS pr |
| Front Travel | 4.7 in (120 mm) |
| Rear Travel | 5.1 in (130 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. ABS. Floating stainless steel discs with lightweight stainless steel rotor with 6 studs. Brembo radial callipers with 4 diam. horizontally opposed 32 mm pistons. Sintered pads. Axial pump |
| Rear Braking System | Single disc. ABS. Brembo floating calliper. |
Tires
| Front Tire | 120/70-ZR17 |
| Rear Tire | 200/55-ZR17 |
| Wheels | Cast aluminium wheels with 3 split spoke design. |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 28.1" w x 44.2" h |
| Rake / Trail | 24.5° / 4" |
| Wheelbase | 56.7 in (1,439 mm) |
| Seat Height | 33.5 in (851 mm) |
| Ground Clearance | 4.9 in (125 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 4.9 gal (18.5 L) |
| Seating Capacity | 0 |
Weights
| Dry Weight | 390.2 lbs (177 kg) |
Lights & Safety
| Lighting | High beam, running lights, front fender running lights, directional light bar, neutral, low oil pressure, engine diagnostics, turn signals,security system (optional), 6-speed, low fuel warning, cruise control (optional), ABS (optional) |
| Warranty | Six months transferable, limited warranty |
| Instrumentation | Analogue/digital |
What type of fuel does a 2026 HONDA CBR1000RR ABS use?
A 2026 HONDA CBR1000RR ABS uses Gasoline.
What drivetrain does the 2026 HONDA CBR1000RR ABS have?
The 2026 HONDA CBR1000RR ABS has a drivetrain.
What engine does the 2026 HONDA CBR1000RR ABS have?
The 2026 HONDA CBR1000RR ABS is equipped with a 1000cc 4-stroke I4 engine.
What type of engine does the 2026 HONDA CBR1000RR ABS have?
The 2026 HONDA CBR1000RR ABS is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2026 HONDA CBR1000RR ABS have Automatic climate control?
No, the 2026 HONDA CBR1000RR ABS is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 HONDA CBR1000RR ABS have Backup camera?
No, the 2026 HONDA CBR1000RR ABS is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 HONDA CBR1000RR ABS have Heated seats?
No, the 2026 HONDA CBR1000RR ABS is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 HONDA CBR1000RR ABS have Apple CarPlay?
No, the 2026 HONDA CBR1000RR ABS is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 HONDA CBR1000RR ABS have Android Auto?
No, the 2026 HONDA CBR1000RR ABS is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 HONDA CBR1000RR ABS have Bluetooth?
No, the 2026 HONDA CBR1000RR ABS is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 HONDA CBR1000RR ABS have Keyless entry?
No, the 2026 HONDA CBR1000RR ABS is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 HONDA CBR1000RR ABS have Push start?
No, the 2026 HONDA CBR1000RR ABS is not equipped with Push start.
Does the 2026 HONDA CBR1000RR ABS have Navigation?
No, the 2026 HONDA CBR1000RR ABS is not equipped with Navigation.
Does the 2026 HONDA CBR1000RR ABS have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 HONDA CBR1000RR ABS is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 HONDA CBR1000RR ABS have Leather seats?
No, the 2026 HONDA CBR1000RR ABS is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 HONDA CBR1000RR ABS have Wireless phone charging?
No, the 2026 HONDA CBR1000RR ABS is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 HONDA CBR1000RR ABS have Adaptive cruise control?
No, the 2026 HONDA CBR1000RR ABS is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 HONDA CBR1000RR ABS have Wifi hotspot?
No, the 2026 HONDA CBR1000RR ABS is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 HONDA CBR1000RR ABS have Third row seats?
No, the 2026 HONDA CBR1000RR ABS is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 HONDA CBR1000RR ABS have Tow package?
No, the 2026 HONDA CBR1000RR ABS is not equipped with Tow package.
Does the 2026 HONDA CBR1000RR ABS have Head up display?
No, the 2026 HONDA CBR1000RR ABS is not equipped with Head up display.
Does the 2026 HONDA CBR1000RR ABS have Cooled seats?
No, the 2026 HONDA CBR1000RR ABS is not equipped with Cooled seats.


