
Drivetrain
| Transmission | |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | 49mm Dual Bending Valve. |
| Rear Suspension | 3 in. Dual Outboard Emulsion with Preload Adjustability |
| Front Travel | 4.9 in (125 mm) |
| Rear Travel | 4.9 in (125 mm) |
| Front Shocks | Walker Evans Velocity Series Shocks |
| Rear Shocks | Walker Evans Velocity Series Shocks |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. Optional ABS. 4-piston |
| Rear Braking System | Single disc. Optional ABS. 4-piston |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Wheels | Enforcer II Cast Aluminum wheels. Dunlop® Harley-Davidson Series, bias blackwall tires. |
| Front Tire | 130/60-B19 |
| Rear Tire | 180/55-B18 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 29.5" w x 45.1" h |
| Rake / Trail | 26° / 7" |
| Wheelbase | 64 in (1,625 mm) |
| Seat Height | 26.6 in (676 mm) |
| Ground Clearance | 5.7 in (145 mm) |
| Bed Box Dimensions | 27.5 x 43.1 x 11.6 in (69.8 x 109 x 29.5 cm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 6 gal (22.7 L) |
| Hitch Capacity | 1500 lb (680 kg) |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Payload Capacity | 499 lbs (1,100 kg) |
| Box Capacity | 600 lb (272 kg) Rear Dumping Box |
Weights
| Dry Weight | 802 lbs (363.8 kg) |
Lights & Safety
| Lighting | LED headlamp |
| Instrumentation | 4 inch colour TFT display with speedometer, gear, odometer, fuel level, clock, trip, ambient temp, low temp alert, side stand down alert, TIP over alert, cruise, range and tachometer indication BT capable - phone pairing to access phone calls, music, navigation |
| Warranty | |
| Features | Doors: Full Doors Standard | Other Standard: POLARIS HD 4500 LB Winch with Synthetic Rope, Aluminum Fairlead, Rubber Isolator, AutoStop & Plow Mode. Sport Low Profile Front Bumper ProFit Sport Roof, Convex Rear View Mirror, Padded Console, and Rockford Fosgate Stage 3 Audio |
What type of fuel does a 2026 HONDA CBR650R E-Clutch use?
A 2026 HONDA CBR650R E-Clutch uses Gasoline.
What engine does the 2026 HONDA CBR650R E-Clutch have?
The 2026 HONDA CBR650R E-Clutch is equipped with a 649cc 4-stroke I4 engine.
What type of engine does the 2026 HONDA CBR650R E-Clutch have?
The 2026 HONDA CBR650R E-Clutch is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2026 HONDA CBR650R E-Clutch have Automatic climate control?
No, the 2026 HONDA CBR650R E-Clutch is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 HONDA CBR650R E-Clutch have Backup camera?
No, the 2026 HONDA CBR650R E-Clutch is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 HONDA CBR650R E-Clutch have Heated seats?
No, the 2026 HONDA CBR650R E-Clutch is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 HONDA CBR650R E-Clutch have Apple CarPlay?
No, the 2026 HONDA CBR650R E-Clutch is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 HONDA CBR650R E-Clutch have Android Auto?
No, the 2026 HONDA CBR650R E-Clutch is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 HONDA CBR650R E-Clutch have Bluetooth?
No, the 2026 HONDA CBR650R E-Clutch is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 HONDA CBR650R E-Clutch have Keyless entry?
No, the 2026 HONDA CBR650R E-Clutch is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 HONDA CBR650R E-Clutch have Push start?
No, the 2026 HONDA CBR650R E-Clutch is not equipped with Push start.
Does the 2026 HONDA CBR650R E-Clutch have Navigation?
No, the 2026 HONDA CBR650R E-Clutch is not equipped with Navigation.
Does the 2026 HONDA CBR650R E-Clutch have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 HONDA CBR650R E-Clutch is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 HONDA CBR650R E-Clutch have Leather seats?
No, the 2026 HONDA CBR650R E-Clutch is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 HONDA CBR650R E-Clutch have Wireless phone charging?
No, the 2026 HONDA CBR650R E-Clutch is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 HONDA CBR650R E-Clutch have Adaptive cruise control?
No, the 2026 HONDA CBR650R E-Clutch is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 HONDA CBR650R E-Clutch have Wifi hotspot?
No, the 2026 HONDA CBR650R E-Clutch is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 HONDA CBR650R E-Clutch have Third row seats?
No, the 2026 HONDA CBR650R E-Clutch is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 HONDA CBR650R E-Clutch have Tow package?
No, the 2026 HONDA CBR650R E-Clutch is not equipped with Tow package.
Does the 2026 HONDA CBR650R E-Clutch have Head up display?
No, the 2026 HONDA CBR650R E-Clutch is not equipped with Head up display.
Does the 2026 HONDA CBR650R E-Clutch have Cooled seats?
No, the 2026 HONDA CBR650R E-Clutch is not equipped with Cooled seats.


