
Drivetrain
| Transmission | Chain (final drive) |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Wet multi-plate |
| Gearbox | 4-speed |
Suspension
| Front Suspension | 41mm telescopic fork |
| Rear Suspension | Lay-down offset rear shock with linkage and adjustable preload |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Hydraulic. |
| Rear Braking System | Expanding brake (drum brake) |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 38.2" w x 57.4" h |
| Seat Height | 29.1 in |
Capacities
| Seating Capacity | 3 |
Weights
| Dry Weight | 194 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | Six Months transferable limited warranty |
What type of fuel does a 2026 Kawasaki KLR 650 Adventure ABS use?
A 2026 Kawasaki KLR 650 Adventure ABS uses Gasoline.
What drivetrain does the 2026 Kawasaki KLR 650 Adventure ABS have?
The 2026 Kawasaki KLR 650 Adventure ABS has a drivetrain.
What engine does the 2026 Kawasaki KLR 650 Adventure ABS have?
The 2026 Kawasaki KLR 650 Adventure ABS is equipped with a 652cc 4-stroke I1 engine.
What type of engine does the 2026 Kawasaki KLR 650 Adventure ABS have?
The 2026 Kawasaki KLR 650 Adventure ABS is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2026 Kawasaki KLR 650 Adventure ABS have Automatic climate control?
No, the 2026 Kawasaki KLR 650 Adventure ABS is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Kawasaki KLR 650 Adventure ABS have Backup camera?
No, the 2026 Kawasaki KLR 650 Adventure ABS is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Kawasaki KLR 650 Adventure ABS have Heated seats?
No, the 2026 Kawasaki KLR 650 Adventure ABS is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Kawasaki KLR 650 Adventure ABS have Apple CarPlay?
No, the 2026 Kawasaki KLR 650 Adventure ABS is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Kawasaki KLR 650 Adventure ABS have Android Auto?
No, the 2026 Kawasaki KLR 650 Adventure ABS is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Kawasaki KLR 650 Adventure ABS have Bluetooth?
No, the 2026 Kawasaki KLR 650 Adventure ABS is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Kawasaki KLR 650 Adventure ABS have Keyless entry?
No, the 2026 Kawasaki KLR 650 Adventure ABS is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Kawasaki KLR 650 Adventure ABS have Push start?
No, the 2026 Kawasaki KLR 650 Adventure ABS is not equipped with Push start.
Does the 2026 Kawasaki KLR 650 Adventure ABS have Navigation?
No, the 2026 Kawasaki KLR 650 Adventure ABS is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Kawasaki KLR 650 Adventure ABS have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Kawasaki KLR 650 Adventure ABS is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Kawasaki KLR 650 Adventure ABS have Leather seats?
No, the 2026 Kawasaki KLR 650 Adventure ABS is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Kawasaki KLR 650 Adventure ABS have Wireless phone charging?
No, the 2026 Kawasaki KLR 650 Adventure ABS is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Kawasaki KLR 650 Adventure ABS have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Kawasaki KLR 650 Adventure ABS is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Kawasaki KLR 650 Adventure ABS have Wifi hotspot?
No, the 2026 Kawasaki KLR 650 Adventure ABS is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Kawasaki KLR 650 Adventure ABS have Third row seats?
No, the 2026 Kawasaki KLR 650 Adventure ABS is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Kawasaki KLR 650 Adventure ABS have Tow package?
No, the 2026 Kawasaki KLR 650 Adventure ABS is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Kawasaki KLR 650 Adventure ABS have Head up display?
No, the 2026 Kawasaki KLR 650 Adventure ABS is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Kawasaki KLR 650 Adventure ABS have Cooled seats?
No, the 2026 Kawasaki KLR 650 Adventure ABS is not equipped with Cooled seats.


