
Drivetrain
| Transmission | Manual |
| Clutch | Wet multi-disc clutch / mechanically operated |
| Gearbox | 5-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | Independent Double Wishbone |
| Rear Suspension | Independent Double Wishbone |
| Front Travel | 10.6 in (268 mm) |
| Rear Travel | 10 in (254 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Hydraulic Disc |
| Rear Braking System | Hydraulic Disc |
Tires
| Wheels | Aluminum |
| Front Tire | 27/9-14 |
| Rear Tire | 27/11-14 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 38.2" w x 57.4" h |
| Rake / Trail | 24° |
| Wheelbase | 53.4 in (1,357 mm) |
| Seat Height | 34.8 in |
| Ground Clearance | 6.9 in (175 mm) |
Capacities
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 7.9 gal (29.9 L) |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
Weights
| Dry Weight | 1,858 lbs |
Lights & Safety
| Lighting | LED headlight |
| Instrumentation | Gauges styled to complement each vehicle. Display features odometer, trip A, trip B, range to empty and gear indicator and larger tell-tale indicators |
| Warranty | 12 / Limited |
What type of fuel does a 2026 Kawasaki KLR 650 Adventure ABS use?
A 2026 Kawasaki KLR 650 Adventure ABS uses Gasoline.
What drivetrain does the 2026 Kawasaki KLR 650 Adventure ABS have?
The 2026 Kawasaki KLR 650 Adventure ABS has a drivetrain.
What engine does the 2026 Kawasaki KLR 650 Adventure ABS have?
The 2026 Kawasaki KLR 650 Adventure ABS is equipped with a 652cc 4-stroke I1 engine.
What type of engine does the 2026 Kawasaki KLR 650 Adventure ABS have?
The 2026 Kawasaki KLR 650 Adventure ABS is equipped with a 4-stroke engine.
What is the floorplan of the 2026 Kawasaki KLR 650 Adventure ABS?
The 2026 Kawasaki KLR 650 Adventure ABS has floorplan KL650HTFNN.
Does the 2026 Kawasaki KLR 650 Adventure ABS have Automatic climate control?
No, the 2026 Kawasaki KLR 650 Adventure ABS is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Kawasaki KLR 650 Adventure ABS have Backup camera?
No, the 2026 Kawasaki KLR 650 Adventure ABS is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Kawasaki KLR 650 Adventure ABS have Heated seats?
No, the 2026 Kawasaki KLR 650 Adventure ABS is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Kawasaki KLR 650 Adventure ABS have Apple CarPlay?
No, the 2026 Kawasaki KLR 650 Adventure ABS is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Kawasaki KLR 650 Adventure ABS have Android Auto?
No, the 2026 Kawasaki KLR 650 Adventure ABS is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Kawasaki KLR 650 Adventure ABS have Bluetooth?
No, the 2026 Kawasaki KLR 650 Adventure ABS is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Kawasaki KLR 650 Adventure ABS have Keyless entry?
No, the 2026 Kawasaki KLR 650 Adventure ABS is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Kawasaki KLR 650 Adventure ABS have Push start?
No, the 2026 Kawasaki KLR 650 Adventure ABS is not equipped with Push start.
Does the 2026 Kawasaki KLR 650 Adventure ABS have Navigation?
No, the 2026 Kawasaki KLR 650 Adventure ABS is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Kawasaki KLR 650 Adventure ABS have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Kawasaki KLR 650 Adventure ABS is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Kawasaki KLR 650 Adventure ABS have Leather seats?
No, the 2026 Kawasaki KLR 650 Adventure ABS is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Kawasaki KLR 650 Adventure ABS have Wireless phone charging?
No, the 2026 Kawasaki KLR 650 Adventure ABS is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Kawasaki KLR 650 Adventure ABS have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Kawasaki KLR 650 Adventure ABS is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Kawasaki KLR 650 Adventure ABS have Wifi hotspot?
No, the 2026 Kawasaki KLR 650 Adventure ABS is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Kawasaki KLR 650 Adventure ABS have Third row seats?
No, the 2026 Kawasaki KLR 650 Adventure ABS is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Kawasaki KLR 650 Adventure ABS have Tow package?
No, the 2026 Kawasaki KLR 650 Adventure ABS is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Kawasaki KLR 650 Adventure ABS have Head up display?
No, the 2026 Kawasaki KLR 650 Adventure ABS is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Kawasaki KLR 650 Adventure ABS have Cooled seats?
No, the 2026 Kawasaki KLR 650 Adventure ABS is not equipped with Cooled seats.


