
Drivetrain
| Transmission | manual |
| Clutch | |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | Dual A-Arm |
| Rear Suspension | Dual A-Arm, IRS |
| Front Travel | 10.6 in (268 mm) |
| Rear Travel | 10 in (254 mm) |
Brakes
| Front Braking System | 4-Wheel Hydraulic Disc with Dual-Bore Front Calipers |
| Rear Braking System | 4-Wheel Hydraulic Disc with Dual-Bore Front Calipers |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Wheels | 14 in. (35.6 cm) Aluminum |
| Front Tire | 29 x 9-14; PRO ARMOR X-TERRAIN | 8 Ply Rated |
| Rear Tire | 29 x 11-14; PRO ARMOR X-TERRAIN | 8 Ply Rated |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 34.6" w x 43.3" h |
| Rake / Trail | 173° / 7" |
| Wheelbase | 81 in (2,060 mm) |
| Seat Height | 27.2 in |
| Ground Clearance | 14 in (356 mm) |
| Bed Box Dimensions | 36.75 x 54.25 x 12.5 in (93.3 x 137.8 x 31.75 cm) |
Capacities
| Fuel Capacity | 7.9 gal (29.9 L) |
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Type | Standard 2 in (5 cm) Receiver |
| Hitch Capacity | 2,500 lb (1,134 kg) |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Payload Capacity | 680 lbs (1,500 kg) |
| Box Capacity | 1,250 lb (567 kg) |
| Rack Capacity (Rear) | 1,250 lb. (567 kg) |
Weights
| Dry Weight | 1,754 lbs (796 kg) |
Electronics
| Gauges | EV Color C4 |
Lights & Safety
| Lighting | Dual LED Headlamps, 1250lm low beam, 2300lm high beam, LED Front Accent Light with Charge Indicator, Dual LED Taillamps |
| Instrumentation | Driver's Side Dual-sweep Analog Dials w/ 4" Multi-Color LCD Rider Information Center: Power Use and Regen %, Battery State of Charge %, Range Remaining, Charging Rate, Battery Temperature, Motor Temperature, Accessory Voltage, Speedometer, Odometer, Tripmeter, Gear Indicator, Service Indicator and Codes, Programmable Service Intervals, Seat Belt Reminder, User Selectable Backlighting & Brightness, Clock |
| Warranty | 12 / Limited |
| Features | Premium Cut & Sew Seats with Contoured Seatbacks and Embroidered Polaris Branding, Premium Steering Wheel and Interior Accents, Polaris Pulse Electrical System (6 position), DC Outlets, Dual USB Port, Cargo Box Located 12V SAE Port with In-Dash On/Off Switch. *Connectivity with Ride Command + App |
What type of fuel does a 2026 Kawasaki Vulcan S ABS use?
A 2026 Kawasaki Vulcan S ABS uses Gasoline.
What drivetrain does the 2026 Kawasaki Vulcan S ABS have?
The 2026 Kawasaki Vulcan S ABS has a drivetrain.
What engine does the 2026 Kawasaki Vulcan S ABS have?
The 2026 Kawasaki Vulcan S ABS is equipped with a 649cc 4-stroke I2 engine.
What type of engine does the 2026 Kawasaki Vulcan S ABS have?
The 2026 Kawasaki Vulcan S ABS is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2026 Kawasaki Vulcan S ABS have Automatic climate control?
No, the 2026 Kawasaki Vulcan S ABS is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Kawasaki Vulcan S ABS have Backup camera?
No, the 2026 Kawasaki Vulcan S ABS is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Kawasaki Vulcan S ABS have Heated seats?
No, the 2026 Kawasaki Vulcan S ABS is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Kawasaki Vulcan S ABS have Apple CarPlay?
No, the 2026 Kawasaki Vulcan S ABS is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Kawasaki Vulcan S ABS have Android Auto?
No, the 2026 Kawasaki Vulcan S ABS is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Kawasaki Vulcan S ABS have Bluetooth?
No, the 2026 Kawasaki Vulcan S ABS is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Kawasaki Vulcan S ABS have Keyless entry?
No, the 2026 Kawasaki Vulcan S ABS is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Kawasaki Vulcan S ABS have Push start?
No, the 2026 Kawasaki Vulcan S ABS is not equipped with Push start.
Does the 2026 Kawasaki Vulcan S ABS have Navigation?
No, the 2026 Kawasaki Vulcan S ABS is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Kawasaki Vulcan S ABS have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Kawasaki Vulcan S ABS is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Kawasaki Vulcan S ABS have Leather seats?
No, the 2026 Kawasaki Vulcan S ABS is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Kawasaki Vulcan S ABS have Wireless phone charging?
No, the 2026 Kawasaki Vulcan S ABS is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Kawasaki Vulcan S ABS have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Kawasaki Vulcan S ABS is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Kawasaki Vulcan S ABS have Wifi hotspot?
No, the 2026 Kawasaki Vulcan S ABS is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Kawasaki Vulcan S ABS have Third row seats?
No, the 2026 Kawasaki Vulcan S ABS is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Kawasaki Vulcan S ABS have Tow package?
No, the 2026 Kawasaki Vulcan S ABS is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Kawasaki Vulcan S ABS have Head up display?
No, the 2026 Kawasaki Vulcan S ABS is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Kawasaki Vulcan S ABS have Cooled seats?
No, the 2026 Kawasaki Vulcan S ABS is not equipped with Cooled seats.


