
Drivetrain
| Transmission | |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 6-speed |
| Chain Type | 520 X-Ring |
| Gear Ratios 2nd | 14:48 |
| Gear Ratios 1st | 9.403 : 1 |
| Gear Ratios 3rd | 4.763 : 1 |
| Gear Ratios 4th | 3.796 : 1 |
| Gear Ratios 5th | 3.243 : 1 |
| Gear Ratios 6th | 2.789 : 1 |
Suspension
| Front Suspension | Telescopic fork |
| Rear Suspension | Twin shocks |
| Front Shocks | SACHS Big-Bore shocks |
| Rear Shocks | SACHS Shock with self-leveling air preload adjustment |
| Front Travel | in |
| Rear Travel | in |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. 4-piston fixed. Optional ABS. |
| Rear Braking System | Single disc. 2-piston torque-free floating. Optional ABS. |
| Parking Brake | Electrically actuated |
Tires
| Wheels | Gloss Black Cast Aluminum Wheel w/Laser Etched Graphics |
| Front Tire | 130/90-B16 |
| Rear Tire | 180/70-B16 |
| Front Wheel | 1.60 x 21" |
| Rear Wheel | 2.15 x 18" |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 30" w x 50" h |
| Seat Height | 27.8 in (705 mm) |
| Wheelbase | 63.8 in (1,621 mm) |
| Ground Clearance | 4.9 in (125 mm) |
| Bed Box Dimensions | 28 x 22 x 7 in (72.0 x 57.0 x 17.8 cm) |
| Rake / Trail | 29° / 5" |
| Lean Angle (Left) | 31 |
| Lean Angle (Right) | 31 |
Capacities
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Cargo Capacity | 224 lbs (494 kg) |
| Payload Capacity | 771 lbs (1,700 kg) |
| Storage Capacity | 47 gal (177 L) |
| Towing Capacity | 454 lbs (1,000 kg) |
| Fuel Capacity | 5 gal (18.9 L) |
| Rack Capacity | Front: 120 lb (54.4 kg) / Rear: 240 lb (109 kg) |
| Hitch Capacity | 1500 lb (680 kg) |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Rack Capacity (Front) | 33 pounds |
| Rack Capacity (Rear) | 66 pounds |
| Box Capacity | 300 lb (136 kg) |
| Bed Capacity | 450 pounds |
Weights
| Dry Weight | 676.8 lbs (307 kg) |
Electronics
| Gauges | 4.5 in. wide digital display |
| Magneto | 650-W |
Lights & Safety
| Warranty | 12 Month Limited Warranty |
| Steering | Head Angle: 63.9 |
| Handlebars | Neken, aluminium 28/22 mm |
| Cage Type | Profiled cage. ROPS approved |
| Features | Adjustable passenger footboards | Handlebar control module | Glove box with USB | Cruise control | Integrated hard-side luggage | Adjustable electric windshield with memory | Driver and passenger heated grips | Driver and passenger heated seats | Fully panted LinQ compatible top case with passenger backrest | Colored rear panel | Adjustable side wind deflectors - lower & upper | Audio System: BRP Audio Premium 6-speaker sound system with radio, USB, Bluetooth |
| Lighting | High beam, directional light bar, neutral, low oil pressure, engine diagnostics, turn signals, security system(optional), 6-speed, low fuel warnings |
| Instrumentation | Tank-mounted electronic speedometer with odometer, time-of-day clock on odometer, dual tripmeter, RPM/Gear display, fuel gauge with low fuel warning light and countdown feature, low oil pressure indicator light, engine diagnostics readout, LED indicator lights, 6-speed indicator light |
What type of fuel does a 2024 HONDA ADV 160 use?
A 2024 HONDA ADV 160 uses Gasoline.
What is the 2024 HONDA ADV 160 fuel capacity?
A 2024 HONDA ADV 160 has the fuel capacity of 2 gallons.
How much horsepower does a 2024 HONDA ADV 160 have?
A 2024 HONDA ADV 160 has 16 horsepower.
How much torque does a 2024 HONDA ADV 160 have?
A 2024 HONDA ADV 160 has 15 lb-ft torque.
What engine does the 2024 HONDA ADV 160 have?
The 2024 HONDA ADV 160 is equipped with a 157cc 4-stroke I1 engine.
What is the wheelbase of the 2024 HONDA ADV 160?
The 2024 HONDA ADV 160 has a wheelbase of 52.1.
What type of engine does the 2024 HONDA ADV 160 have?
The 2024 HONDA ADV 160 is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2024 HONDA ADV 160 have Automatic climate control?
No, the 2024 HONDA ADV 160 is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2024 HONDA ADV 160 have Backup camera?
No, the 2024 HONDA ADV 160 is not equipped with Backup camera.
Does the 2024 HONDA ADV 160 have Heated seats?
No, the 2024 HONDA ADV 160 is not equipped with Heated seats.
Does the 2024 HONDA ADV 160 have Apple CarPlay?
No, the 2024 HONDA ADV 160 is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2024 HONDA ADV 160 have Android Auto?
No, the 2024 HONDA ADV 160 is not equipped with Android Auto.
Does the 2024 HONDA ADV 160 have Bluetooth?
No, the 2024 HONDA ADV 160 is not equipped with Bluetooth.
Does the 2024 HONDA ADV 160 have Keyless entry?
No, the 2024 HONDA ADV 160 is not equipped with Keyless entry.
Does the 2024 HONDA ADV 160 have Push start?
No, the 2024 HONDA ADV 160 is not equipped with Push start.
Does the 2024 HONDA ADV 160 have Navigation?
No, the 2024 HONDA ADV 160 is not equipped with Navigation.
Does the 2024 HONDA ADV 160 have Sunroof/moonroof?
No, the 2024 HONDA ADV 160 is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2024 HONDA ADV 160 have Leather seats?
No, the 2024 HONDA ADV 160 is not equipped with Leather seats.
Does the 2024 HONDA ADV 160 have Wireless phone charging?
No, the 2024 HONDA ADV 160 is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2024 HONDA ADV 160 have Adaptive cruise control?
No, the 2024 HONDA ADV 160 is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2024 HONDA ADV 160 have Wifi hotspot?
No, the 2024 HONDA ADV 160 is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2024 HONDA ADV 160 have Third row seats?
No, the 2024 HONDA ADV 160 is not equipped with Third row seats.
Does the 2024 HONDA ADV 160 have Tow package?
No, the 2024 HONDA ADV 160 is not equipped with Tow package.
Does the 2024 HONDA ADV 160 have Head up display?
No, the 2024 HONDA ADV 160 is not equipped with Head up display.
Does the 2024 HONDA ADV 160 have Cooled seats?
No, the 2024 HONDA ADV 160 is not equipped with Cooled seats.


