
Drivetrain
| Transmission | |
| Clutch | Automatic |
| Gearbox | 3-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | Independent Double Wishbone |
| Rear Suspension | Independent |
| Front Travel | 4 in (102 mm) |
| Rear Travel | 3.7 in (94 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Expanding brake (drum brake) |
| Rear Braking System | Expanding brake (drum brake) |
Tires
| Wheels | Enforcer II Cast Aluminum |
| Front Tire | 130/70-B19 |
| Rear Tire | 180/65-B16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 64" w x 80.9" h |
| Rake / Trail | 26° / 7" |
| Wheelbase | 64 in (1,625 mm) |
| Seat Height | 21.6 in |
| Ground Clearance | 5.5 in (140 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 6 gal (22.7 L) |
| Seating Capacity | 0 |
Weights
| Dry Weight | 111 lbs |
Lights & Safety
| Lighting | High beam, running lights, front fender light, directional light bar, neutral, low oil pressure, engine diagnostics, turn signals, security system (optional), 6-speed, low fuel warning, cruise control (optional), ABS (optional) |
| Warranty | Six months transferable limited warranty |
| Instrumentation | Fairing-mounted electronic speedometer with odometer time-of-day clock on CD player/stereo dual trip meter low fuel indicator light and mileage countdown feature low oil pressure indicator light engine diagnostics readout LED indicator lights 6-speed indicator light Tachometer with fuel, voltage, oil pressure and ambient air temperature gauges |
What type of fuel does a 2024 Kawasaki Teryx4 S CAMO use?
A 2024 Kawasaki Teryx4 S CAMO uses Gasoline.
What drivetrain does the 2024 Kawasaki Teryx4 S CAMO have?
The 2024 Kawasaki Teryx4 S CAMO has a drivetrain.
What type of engine does the 2024 Kawasaki Teryx4 S CAMO have?
The 2024 Kawasaki Teryx4 S CAMO is equipped with a 4-stroke engine.
What is the floorplan of the 2024 Kawasaki Teryx4 S CAMO?
The 2024 Kawasaki Teryx4 S CAMO has floorplan KRT800KRFNN.
Does the 2024 Kawasaki Teryx4 S CAMO have Automatic climate control?
No, the 2024 Kawasaki Teryx4 S CAMO is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2024 Kawasaki Teryx4 S CAMO have Backup camera?
No, the 2024 Kawasaki Teryx4 S CAMO is not equipped with Backup camera.
Does the 2024 Kawasaki Teryx4 S CAMO have Heated seats?
No, the 2024 Kawasaki Teryx4 S CAMO is not equipped with Heated seats.
Does the 2024 Kawasaki Teryx4 S CAMO have Apple CarPlay?
No, the 2024 Kawasaki Teryx4 S CAMO is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2024 Kawasaki Teryx4 S CAMO have Android Auto?
No, the 2024 Kawasaki Teryx4 S CAMO is not equipped with Android Auto.
Does the 2024 Kawasaki Teryx4 S CAMO have Bluetooth?
No, the 2024 Kawasaki Teryx4 S CAMO is not equipped with Bluetooth.
Does the 2024 Kawasaki Teryx4 S CAMO have Keyless entry?
No, the 2024 Kawasaki Teryx4 S CAMO is not equipped with Keyless entry.
Does the 2024 Kawasaki Teryx4 S CAMO have Push start?
No, the 2024 Kawasaki Teryx4 S CAMO is not equipped with Push start.
Does the 2024 Kawasaki Teryx4 S CAMO have Navigation?
No, the 2024 Kawasaki Teryx4 S CAMO is not equipped with Navigation.
Does the 2024 Kawasaki Teryx4 S CAMO have Sunroof/moonroof?
No, the 2024 Kawasaki Teryx4 S CAMO is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2024 Kawasaki Teryx4 S CAMO have Leather seats?
No, the 2024 Kawasaki Teryx4 S CAMO is not equipped with Leather seats.
Does the 2024 Kawasaki Teryx4 S CAMO have Wireless phone charging?
No, the 2024 Kawasaki Teryx4 S CAMO is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2024 Kawasaki Teryx4 S CAMO have Adaptive cruise control?
No, the 2024 Kawasaki Teryx4 S CAMO is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2024 Kawasaki Teryx4 S CAMO have Wifi hotspot?
No, the 2024 Kawasaki Teryx4 S CAMO is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2024 Kawasaki Teryx4 S CAMO have Third row seats?
No, the 2024 Kawasaki Teryx4 S CAMO is not equipped with Third row seats.
Does the 2024 Kawasaki Teryx4 S CAMO have Tow package?
No, the 2024 Kawasaki Teryx4 S CAMO is not equipped with Tow package.
Does the 2024 Kawasaki Teryx4 S CAMO have Head up display?
No, the 2024 Kawasaki Teryx4 S CAMO is not equipped with Head up display.
Does the 2024 Kawasaki Teryx4 S CAMO have Cooled seats?
No, the 2024 Kawasaki Teryx4 S CAMO is not equipped with Cooled seats.


