
Drivetrain
| Transmission | Manual |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Gear Drive Wet Clutch |
| Gearbox | 6-speed |
Suspension
| Front Suspension | 49mm Dual Bending Valve. |
| Rear Suspension | 3 in. Dual Outboard Emulsion with Preload Adjustability |
| Front Travel | 4.7 in (120 mm) |
| Rear Travel | 18 in (457 mm) |
| Front Shocks | 2" Walker Evans Needle Shocks with 16-Position Adjustable Clickers |
| Rear Shocks | 2.5" Walker Evans Needle Shocks with 16-Position Adjustable Clickers |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. Optional ABS. 4-piston |
| Rear Braking System | Single disc. Optional ABS. 4-piston |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Front Tire | 130/60-B19 |
| Rear Tire | 180/55-B18 |
| Wheels | Cast Black wheels. Pirelli MT60RS tires. |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 47.4" w x 46.2" h |
| Seat Height | 25.6 in (649 mm) |
| Rake / Trail | 125° |
| Wheelbase | 61.5 in (1,562 mm) |
| Ground Clearance | 5.7 in (145 mm) |
| Bed Box Dimensions | 28 x 22 x 7 in (72.0 x 57.0 x 17.8 cm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Fuel Capacity | 6 gal (22.7 L) |
| Seating Capacity | 0 |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Payload Capacity | 408 lbs (900 kg) |
| Box Capacity | 300 lb (136 kg) |
Weights
| Dry Weight | 522.5 lbs (237 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | 12 Month Limited Warranty |
| Lighting | LED Headlight, tail/brake light, turn signals, license plate light and indicator lights |
| Instrumentation | Analog speedometer, Digital tachometer, odometer, trip meter, fuel gauge, fuel range, fuel economy, gear position, clock, ambient temp, battery voltage. |
| Features | Doors: Front & Rear Full Doors | Other Standard: Color Matched Seats, Premium Paint & Graphics, Color-Matched Dash & Bumper, 900-W Charging System, 6-Position Pulse Bar, Tilt Steering, Poly Sport Roof, Rockford Fosgate Stage 3 Audio, Ride Command, Rear Camera, Accent Lighting, Adjustable 4-Point Subzero Harnesses, Front Tow Loop, Front Bumper |
What type of fuel does a 2025 Kawasaki KLX 140R L use?
A 2025 Kawasaki KLX 140R L uses Gasoline.
What drivetrain does the 2025 Kawasaki KLX 140R L have?
The 2025 Kawasaki KLX 140R L has a drivetrain.
What engine does the 2025 Kawasaki KLX 140R L have?
The 2025 Kawasaki KLX 140R L is equipped with a 144cc 4-stroke I1 engine.
What type of engine does the 2025 Kawasaki KLX 140R L have?
The 2025 Kawasaki KLX 140R L is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2025 Kawasaki KLX 140R L have Automatic climate control?
No, the 2025 Kawasaki KLX 140R L is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 Kawasaki KLX 140R L have Backup camera?
No, the 2025 Kawasaki KLX 140R L is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 Kawasaki KLX 140R L have Heated seats?
No, the 2025 Kawasaki KLX 140R L is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 Kawasaki KLX 140R L have Apple CarPlay?
No, the 2025 Kawasaki KLX 140R L is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 Kawasaki KLX 140R L have Android Auto?
No, the 2025 Kawasaki KLX 140R L is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 Kawasaki KLX 140R L have Bluetooth?
No, the 2025 Kawasaki KLX 140R L is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 Kawasaki KLX 140R L have Keyless entry?
No, the 2025 Kawasaki KLX 140R L is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 Kawasaki KLX 140R L have Push start?
No, the 2025 Kawasaki KLX 140R L is not equipped with Push start.
Does the 2025 Kawasaki KLX 140R L have Navigation?
No, the 2025 Kawasaki KLX 140R L is not equipped with Navigation.
Does the 2025 Kawasaki KLX 140R L have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 Kawasaki KLX 140R L is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 Kawasaki KLX 140R L have Leather seats?
No, the 2025 Kawasaki KLX 140R L is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 Kawasaki KLX 140R L have Wireless phone charging?
No, the 2025 Kawasaki KLX 140R L is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 Kawasaki KLX 140R L have Adaptive cruise control?
No, the 2025 Kawasaki KLX 140R L is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 Kawasaki KLX 140R L have Wifi hotspot?
No, the 2025 Kawasaki KLX 140R L is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 Kawasaki KLX 140R L have Third row seats?
No, the 2025 Kawasaki KLX 140R L is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 Kawasaki KLX 140R L have Tow package?
No, the 2025 Kawasaki KLX 140R L is not equipped with Tow package.
Does the 2025 Kawasaki KLX 140R L have Head up display?
No, the 2025 Kawasaki KLX 140R L is not equipped with Head up display.
Does the 2025 Kawasaki KLX 140R L have Cooled seats?
No, the 2025 Kawasaki KLX 140R L is not equipped with Cooled seats.


