
Drivetrain
| Transmission | Chain |
| Clutch | Wet multi-disc, manual |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain |
Suspension
| Front Suspension | 41 mm inverted fork with compression and rebound damping and spring preload adjustability |
| Rear Suspension | Horizontal Back-link with rebound damping and spring preload adjustability |
| Front Travel | 4.9 in (125 mm) |
| Rear Travel | 4.9 in (125 mm) |
| Front Shocks | Walker Evans Velocity Series Shocks |
| Rear Shocks | Walker Evans Velocity Series Shocks |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. Floating discs. |
| Rear Braking System | Single disc |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Wheels | Cast aluminium |
| Front Tire | 120/70-ZR17 |
| Rear Tire | 180/55-ZR17 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 32.5" w x 81.3" l x 41.9" h |
| Rake / Trail | 25.8° / 4" |
| Wheelbase | 59.6 in (1,514 mm) |
| Seat Height | 31.3 in |
| Ground Clearance | 5.5 in (140 mm) |
| Bed Box Dimensions | 27.5 x 43.1 x 11.6 in (69.8 x 109 x 29.5 cm) |
Capacities
| Fuel Capacity | 4 gal (15 L) |
| Seating Capacity | 3 |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Hitch Capacity | 1500 lb (680 kg) |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Payload Capacity | 499 lbs (1,100 kg) |
| Box Capacity | 600 lb (272 kg) Rear Dumping Box |
Weights
| Dry Weight | 820.1 lbs (372 kg) |
Lights & Safety
| Lighting | LED headlight |
| Instrumentation | Premium Low Hand-Adjustable Rear Suspension |
| Warranty | |
| Features | Doors: Full Doors Standard | Other Standard: POLARIS HD 4500 LB Winch with Synthetic Rope, Aluminum Fairlead, Rubber Isolator, AutoStop & Plow Mode. Sport Low Profile Front Bumper ProFit Sport Roof, Convex Rear View Mirror, Padded Console, and Rockford Fosgate Stage 3 Audio |
What type of fuel does a 2025 Kawasaki Z125 PRO use?
A 2025 Kawasaki Z125 PRO uses Gasoline.
What drivetrain does the 2025 Kawasaki Z125 PRO have?
The 2025 Kawasaki Z125 PRO has a drivetrain.
What engine does the 2025 Kawasaki Z125 PRO have?
The 2025 Kawasaki Z125 PRO is equipped with a 125cc 4-stroke I1 engine.
What type of engine does the 2025 Kawasaki Z125 PRO have?
The 2025 Kawasaki Z125 PRO is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2025 Kawasaki Z125 PRO have Automatic climate control?
No, the 2025 Kawasaki Z125 PRO is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 Kawasaki Z125 PRO have Backup camera?
No, the 2025 Kawasaki Z125 PRO is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 Kawasaki Z125 PRO have Heated seats?
No, the 2025 Kawasaki Z125 PRO is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 Kawasaki Z125 PRO have Apple CarPlay?
No, the 2025 Kawasaki Z125 PRO is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 Kawasaki Z125 PRO have Android Auto?
No, the 2025 Kawasaki Z125 PRO is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 Kawasaki Z125 PRO have Bluetooth?
No, the 2025 Kawasaki Z125 PRO is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 Kawasaki Z125 PRO have Keyless entry?
No, the 2025 Kawasaki Z125 PRO is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 Kawasaki Z125 PRO have Push start?
No, the 2025 Kawasaki Z125 PRO is not equipped with Push start.
Does the 2025 Kawasaki Z125 PRO have Navigation?
No, the 2025 Kawasaki Z125 PRO is not equipped with Navigation.
Does the 2025 Kawasaki Z125 PRO have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 Kawasaki Z125 PRO is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 Kawasaki Z125 PRO have Leather seats?
No, the 2025 Kawasaki Z125 PRO is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 Kawasaki Z125 PRO have Wireless phone charging?
No, the 2025 Kawasaki Z125 PRO is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 Kawasaki Z125 PRO have Adaptive cruise control?
No, the 2025 Kawasaki Z125 PRO is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 Kawasaki Z125 PRO have Wifi hotspot?
No, the 2025 Kawasaki Z125 PRO is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 Kawasaki Z125 PRO have Third row seats?
No, the 2025 Kawasaki Z125 PRO is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 Kawasaki Z125 PRO have Tow package?
No, the 2025 Kawasaki Z125 PRO is not equipped with Tow package.
Does the 2025 Kawasaki Z125 PRO have Head up display?
No, the 2025 Kawasaki Z125 PRO is not equipped with Head up display.
Does the 2025 Kawasaki Z125 PRO have Cooled seats?
No, the 2025 Kawasaki Z125 PRO is not equipped with Cooled seats.


