
Drivetrain
| Transmission | 6 speed |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Shaft drive (cardan) |
Suspension
| Front Suspension | Independent Double Wishbone |
| Rear Suspension | Independent |
| Front Travel | 4.7 in (119 mm) |
| Rear Travel | 5.3 in (134 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Dual Hydraulic Disc |
| Rear Braking System | Dual Hydraulic Disc |
Tires
| Wheels | Black, Slotted 5-Spoke Cast Aluminum |
| Front Tire | 130/70-BW18 |
| Rear Tire | 180/65-BW16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 33.6" w x 44.2" h |
| Rake / Trail | 26° / 7" |
| Wheelbase | 63.5 in (1,613 mm) |
| Seat Height | 26.1 in (663 mm) |
| Ground Clearance | 4.7 in (119 mm) |
Capacities
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Fuel Capacity | 6 gal (22.7 L) |
Weights
| Dry Weight | 783 lbs (355.2 kg) |
Lights & Safety
| Lighting | High beam, running lights, front fender light, directional light bar, neutral, low oil pressure, engine diagnostics, turn signals, security system (optional), 6-speed, low fuel warning, cruise control (optional), ABS (optional) |
| Instrumentation | Fairing-mounted electronic speedometer with odometer time-of-day clock on CD player/stereo dual trip meter low fuel indicator light and mileage countdown feature low oil pressure indicator light engine diagnostics readout LED indicator lights 6-speed indicator light Tachometer with fuel, voltage, oil pressure and ambient air temperature gauges |
| Warranty | 6 / Limited |
What type of fuel does a 2026 HONDA Rebel 1100 Base use?
A 2026 HONDA Rebel 1100 Base uses Gasoline.
What drivetrain does the 2026 HONDA Rebel 1100 Base have?
The 2026 HONDA Rebel 1100 Base has a drivetrain.
What engine does the 2026 HONDA Rebel 1100 Base have?
The 2026 HONDA Rebel 1100 Base is equipped with a 1084cc 4-stroke I2 engine.
What type of engine does the 2026 HONDA Rebel 1100 Base have?
The 2026 HONDA Rebel 1100 Base is equipped with a 4-stroke engine.
What is the floorplan of the 2026 HONDA Rebel 1100 Base?
The 2026 HONDA Rebel 1100 Base has floorplan CMX1100A.
Does the 2026 HONDA Rebel 1100 Base have Automatic climate control?
No, the 2026 HONDA Rebel 1100 Base is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 HONDA Rebel 1100 Base have Backup camera?
No, the 2026 HONDA Rebel 1100 Base is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 HONDA Rebel 1100 Base have Heated seats?
No, the 2026 HONDA Rebel 1100 Base is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 HONDA Rebel 1100 Base have Apple CarPlay?
No, the 2026 HONDA Rebel 1100 Base is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 HONDA Rebel 1100 Base have Android Auto?
No, the 2026 HONDA Rebel 1100 Base is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 HONDA Rebel 1100 Base have Bluetooth?
No, the 2026 HONDA Rebel 1100 Base is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 HONDA Rebel 1100 Base have Keyless entry?
No, the 2026 HONDA Rebel 1100 Base is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 HONDA Rebel 1100 Base have Push start?
No, the 2026 HONDA Rebel 1100 Base is not equipped with Push start.
Does the 2026 HONDA Rebel 1100 Base have Navigation?
No, the 2026 HONDA Rebel 1100 Base is not equipped with Navigation.
Does the 2026 HONDA Rebel 1100 Base have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 HONDA Rebel 1100 Base is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 HONDA Rebel 1100 Base have Leather seats?
No, the 2026 HONDA Rebel 1100 Base is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 HONDA Rebel 1100 Base have Wireless phone charging?
No, the 2026 HONDA Rebel 1100 Base is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 HONDA Rebel 1100 Base have Adaptive cruise control?
No, the 2026 HONDA Rebel 1100 Base is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 HONDA Rebel 1100 Base have Wifi hotspot?
No, the 2026 HONDA Rebel 1100 Base is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 HONDA Rebel 1100 Base have Third row seats?
No, the 2026 HONDA Rebel 1100 Base is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 HONDA Rebel 1100 Base have Tow package?
No, the 2026 HONDA Rebel 1100 Base is not equipped with Tow package.
Does the 2026 HONDA Rebel 1100 Base have Head up display?
No, the 2026 HONDA Rebel 1100 Base is not equipped with Head up display.
Does the 2026 HONDA Rebel 1100 Base have Cooled seats?
No, the 2026 HONDA Rebel 1100 Base is not equipped with Cooled seats.


