
Drivetrain
| Transmission | Manual |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Wet multi-disc manual clutch and hydraulic clutch actuation |
| Gearbox | 5-speed |
Suspension
| Front Suspension | McPherson Strut |
| Rear Suspension | De Dion Semi Independent |
| Front Travel | 4.9 in (124 mm) |
| Rear Travel | 5.1 in (130 mm) |
| Front Shocks | Walker Evans Velocity Series Shocks |
| Rear Shocks | Walker Evans Velocity Series Shocks |
Brakes
| Front Braking System | Sealed Hydraulic Drum |
| Rear Braking System | Sealed Hydraulic Drum |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Wheels | Enforcer II Cast Aluminum wheels. Dunlop Harley-Davidson Series, bias blackwall tires. |
| Front Tire | 130/60-B19 |
| Rear Tire | 180/55-B18 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 64" w x 77.2" h |
| Seat Height | 37.4 in |
| Rake / Trail | 173° / 7" |
| Wheelbase | 64 in (1,625 mm) |
| Ground Clearance | 5.7 in (145 mm) |
| Bed Box Dimensions | 27.5 x 43.1 x 11.6 in (69.8 x 109 x 29.5 cm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 6 gal (22.7 L) |
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Capacity | 1500 lb (680 kg) |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Payload Capacity | 499 lbs (1,100 kg) |
| Box Capacity | 600 lb (272 kg) Rear Dumping Box |
Weights
| Dry Weight | 239.8 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | 36 / Limited |
| Lighting | LED headlight |
| Instrumentation | Premium Low Hand-Adjustable Rear Suspension |
| Features | Doors: Full Doors Standard | Other Standard: POLARIS HD 4500 LB Winch with Synthetic Rope, Aluminum Fairlead, Rubber Isolator, AutoStop & Plow Mode. Sport Low Profile Front Bumper ProFit Sport Roof, Convex Rear View Mirror, Padded Console, and Rockford Fosgate Stage 3 Audio |
What type of fuel does a 2026 Kawasaki Mule PRO-FXR 1000 Base use?
A 2026 Kawasaki Mule PRO-FXR 1000 Base uses Gasoline.
What type of engine does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXR 1000 Base have?
The 2026 Kawasaki Mule PRO-FXR 1000 Base is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXR 1000 Base have Automatic climate control?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXR 1000 Base is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXR 1000 Base have Backup camera?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXR 1000 Base is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXR 1000 Base have Heated seats?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXR 1000 Base is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXR 1000 Base have Apple CarPlay?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXR 1000 Base is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXR 1000 Base have Android Auto?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXR 1000 Base is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXR 1000 Base have Bluetooth?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXR 1000 Base is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXR 1000 Base have Keyless entry?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXR 1000 Base is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXR 1000 Base have Push start?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXR 1000 Base is not equipped with Push start.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXR 1000 Base have Navigation?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXR 1000 Base is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXR 1000 Base have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXR 1000 Base is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXR 1000 Base have Leather seats?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXR 1000 Base is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXR 1000 Base have Wireless phone charging?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXR 1000 Base is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXR 1000 Base have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXR 1000 Base is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXR 1000 Base have Wifi hotspot?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXR 1000 Base is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXR 1000 Base have Third row seats?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXR 1000 Base is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXR 1000 Base have Tow package?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXR 1000 Base is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXR 1000 Base have Head up display?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXR 1000 Base is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXR 1000 Base have Cooled seats?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXR 1000 Base is not equipped with Cooled seats.


