
Drivetrain
| Transmission | Chain (final drive) |
| Clutch | Multiplate wet clutch |
| Gearbox | 5-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | Telescopic fork, 5.3-in travel |
| Rear Suspension | Single shock, 4.3-in travel |
| Front Travel | 4.7 in (120 mm) |
| Rear Travel | 20 in (508 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Hydraulic. |
| Rear Braking System | Single disc. Hydraulic. |
Tires
| Wheels | |
| Front Tire | 130/70-M18 |
| Rear Tire | 170/70-M16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 33.4" w x 45.5" h |
| Seat Height | 26.6 in (676 mm) |
| Rake / Trail | 32° |
| Wheelbase | 66.3 in (684 mm) |
| Ground Clearance | 4.7 in (119 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 4.5 gal (17 L) |
| Seating Capacity | 0 |
Weights
| Dry Weight | 111 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | 1 Year Limited |
| Lighting | LED lights |
| Instrumentation | 4.3 TFT colour display |
What type of fuel does a 2025 Kawasaki Mule PRO-FXR 1000 LE use?
A 2025 Kawasaki Mule PRO-FXR 1000 LE uses Gasoline with fuel tank capacity up to 8 gallons.
What is the 2025 Kawasaki Mule PRO-FXR 1000 LE fuel capacity?
A 2025 Kawasaki Mule PRO-FXR 1000 LE has the fuel capacity of 8 gallons.
What drivetrain does the 2025 Kawasaki Mule PRO-FXR 1000 LE have?
The 2025 Kawasaki Mule PRO-FXR 1000 LE has a drivetrain.
What type of engine does the 2025 Kawasaki Mule PRO-FXR 1000 LE have?
The 2025 Kawasaki Mule PRO-FXR 1000 LE is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2025 Kawasaki Mule PRO-FXR 1000 LE have Automatic climate control?
No, the 2025 Kawasaki Mule PRO-FXR 1000 LE is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 Kawasaki Mule PRO-FXR 1000 LE have Backup camera?
No, the 2025 Kawasaki Mule PRO-FXR 1000 LE is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 Kawasaki Mule PRO-FXR 1000 LE have Heated seats?
No, the 2025 Kawasaki Mule PRO-FXR 1000 LE is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 Kawasaki Mule PRO-FXR 1000 LE have Apple CarPlay?
No, the 2025 Kawasaki Mule PRO-FXR 1000 LE is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 Kawasaki Mule PRO-FXR 1000 LE have Android Auto?
No, the 2025 Kawasaki Mule PRO-FXR 1000 LE is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 Kawasaki Mule PRO-FXR 1000 LE have Bluetooth?
No, the 2025 Kawasaki Mule PRO-FXR 1000 LE is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 Kawasaki Mule PRO-FXR 1000 LE have Keyless entry?
No, the 2025 Kawasaki Mule PRO-FXR 1000 LE is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 Kawasaki Mule PRO-FXR 1000 LE have Push start?
No, the 2025 Kawasaki Mule PRO-FXR 1000 LE is not equipped with Push start.
Does the 2025 Kawasaki Mule PRO-FXR 1000 LE have Navigation?
No, the 2025 Kawasaki Mule PRO-FXR 1000 LE is not equipped with Navigation.
Does the 2025 Kawasaki Mule PRO-FXR 1000 LE have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 Kawasaki Mule PRO-FXR 1000 LE is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 Kawasaki Mule PRO-FXR 1000 LE have Leather seats?
No, the 2025 Kawasaki Mule PRO-FXR 1000 LE is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 Kawasaki Mule PRO-FXR 1000 LE have Wireless phone charging?
No, the 2025 Kawasaki Mule PRO-FXR 1000 LE is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 Kawasaki Mule PRO-FXR 1000 LE have Adaptive cruise control?
No, the 2025 Kawasaki Mule PRO-FXR 1000 LE is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 Kawasaki Mule PRO-FXR 1000 LE have Wifi hotspot?
No, the 2025 Kawasaki Mule PRO-FXR 1000 LE is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 Kawasaki Mule PRO-FXR 1000 LE have Third row seats?
No, the 2025 Kawasaki Mule PRO-FXR 1000 LE is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 Kawasaki Mule PRO-FXR 1000 LE have Tow package?
No, the 2025 Kawasaki Mule PRO-FXR 1000 LE is not equipped with Tow package.
Does the 2025 Kawasaki Mule PRO-FXR 1000 LE have Head up display?
No, the 2025 Kawasaki Mule PRO-FXR 1000 LE is not equipped with Head up display.
Does the 2025 Kawasaki Mule PRO-FXR 1000 LE have Cooled seats?
No, the 2025 Kawasaki Mule PRO-FXR 1000 LE is not equipped with Cooled seats.


